جلسه علنی مجلس ایران با حملات لفظی وزیر بهداشت و نماینده ارومیه مواجه شد

نادر قاضی پور نماینده ارومیه و حسن قاضی زاده هاشمی وزبر بهداشت ایران حق نشر عکس Mehr
Image caption نادر قاضی پور نماینده ارومیه و حسن قاضی زاده هاشمی وزبر بهداشت ایران

جلسه مجلس ایران که با حضور حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، برای پاسخ به سئوال نمایندگان تشکیل شده بود، با حملات تند لفظی نماینده ارومیه و وزیر مواجه شده است.

وزیر بهداشت ایران برای پاسخ به سئوال نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه درباره علت واردات صافی‌های دیالیز به مجلس رفته بود.

او در پاسخ به پرسش نماینده ارومیه، گفت "صافی‌هایی که در داخل تولید می‌شوند مونتاژ بوده و با کیفیت پایین و قیمت بالا هستند... ما جیب مردم را خالی می‌کنیم و این معنایش حمایت از تولید داخلی نیست."

آقای قاضی‌زاده هاشمی می‌گوید در حال حاضر دو شرکت ایرانی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار صافی تولید می‌کنند در حالیکه مصرف ایران در سال ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد صافی است.

به گفته وزیر بهداشت ایران "میزان واردات صافی دیالیز در پنج سال گذشته ۳ درصد بوده که طبق مصوبه مجلس می‌توانسته تا ۱۰درصد باشد اما مشکل آنجاست که بخش خصوصی علاقه‌ای ندارد تولید داخل را با دو برابر قیمت بخرد و اگر بخواهیم این اجبار را ایجاد کنیم انحصار و ظلم به جیب مردم است."

وزیر بهداشت ایران گفته "مواد اولیه این صافی‌ها از خارج از کشور می‌آید و آنچه مهم است فایبرهایی است که در صافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و سم را تصفیه می‌کند. کسی که کلیه‌اش از کار افتاده باید با استفاده از کلیه مصنوعی سموم را تصفیه کند. ما در این زمینه تولیدی نداریم و این همان سرهم کردن و صنعت مونتاژ است ولی ما آن را به عنوان تولید داخل قبول کردیم."

در پاسخ به این اظهارات، نادر قاضی پور نماینده ارومیه، وزیر بهداشت ایران را متهم به به از بین بردن سرمایه‌های داخلی کرده و گفته "وزیر وارداتی به فکر تولید نیست. هر جا نشسته است گفته 'من باید به فکر سلامتی بیمارانم باشم نه حمایت از کالای داخلی'. وقتی شما خودتان نماینده برند لنز آمریکا که سهام آن در اختیار صهیونیست‌هاست، هستید، تولید کالای ایرانی در چشمتان بی ارزش است."

نماینده ارومیه خطاب به وزیر بهداشت گفت "شما در کمیسیون بهداشت و درمان به تولیدکنندگان نسبت دزد دادید. کارگران ایرانی و تولید ملی ناموس من هستند و هر کس به آنها تهمت دزدی بزند بنده هم می گویم خودت شاه دزدی."

آقای قاضی پور گفته "جای شرم دارد به جای حمایت از تولیدکنندگان صافی دیالیز، چند میلیارد بدهی شان به تولیدکنندگان را باز پرداخت نمی کنند و حتی کالای خارجی وارد می کنند. آقای وزیر از بین بردن سرمایه‌های داخلی چه افتخاری دارد؟"

در واکنش به اظهارات نماینده ارومیه، وزیر بهداشت ایران گفت "اینجا مجلس شورای اسلامی است و من به عنوان وزیری که منتخب شما هستم می‌گویم اگر هم نیستی باید نشان دهی عصاره فضائل ملت هستی... من همین جا از رئیس قوه قضاییه می‌خواهم به این تهمت‌ها رسیدگی کند. این آقا دفعه اولش نیست این حرف‌ها را می‌زند. یا او راست می‌گوید و من حق ندارم وزیر باشم و جایم پشت میله‌های زندان است یا او دروغ می‌گوید و جایش پشت میله‌های زندان است."

وزیر بهداشت ایران خطاب به نماینده ارومیه گفته "شما از عده‌ای افراد حداقل طلبکار دفاع می‌کنید که قیمت بالا و کیفیت پایین ارائه می‌کنند،‌ این نکبت است و نه نظارت و انتظار دارید من جواب ندهم".

در غیاب علی لاریجانی رئیس مجلس، اداره صحن علنی امروز با مسعود پزشکیان بود که نائب رئیس است.

آقای پزشکیان در پایان این جلسه گفت "حرف‌های آقای قاضی پور درست نبود و بحث های مناسبی انجام نشد ولی آقای وزیر بحث هایی که شما مجلس را خطاب قرار دادید نیز درست نبود".

نائب رئیس مجلس خطاب به وزیر بهداشت گفت "معتقدم اگر قانون را درست اجرا می کردید، وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها به این گرفتاری‌ها دچار نمی‌دند و هرج و مرج به وجود نمی‌آمد."

وزیر بهداشت ایران در صحن علنی مجلس به دلیل "بخشی از اظهاراتش که از روی عصبانیت بوده" از نمایندگان عذرخواهی کرده است.