دادستان تهران خروج کاوه مدنی از ایران را به 'پیش رفتن تحقیقات' قضایی نسبت داد

دادستان تهران: اگر امروز در برخی از سایت‌ها می‌خوانیم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پیش رفتن تحقیقات برمی‌گردد حق نشر عکس Iribnews
Image caption دادستان تهران: اگر امروز در برخی از سایت‌ها می‌خوانیم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پیش رفتن تحقیقات برمی‌گردد

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران امروز چهارشنبه (۲۹ فروردین) بدون نام بردن از کاوه مدنی معاون مستعفی سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، ضمن "متهم" خواندن او، خروجش از ایران را به پیش رفتن تحقیقات قضایی نسبت داده است.

آقای دولت آبادی گفته است: "اگر امروز در برخی از سایت‌ها می‌خوانیم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پیش رفتن تحقیقات برمی‌گردد؛ چرا که برخی متهمان فهمیده‌اند که در حال نزدیک شدن به آن‌ها هستیم، حال اگر کسی از کشور خارج شده است، بالاخره روزی بر می‌گردد".

کاوه مدنی، معاون سازمان حفاظت از محیط زیست ایران بود که اخیرا برای شرکت در یک ماموریت دولتی به خارج از کشور رفته بود اما همزمان با بالا گرفتن تهدیدها در خارج از ایران از سمت خود استعفا کرد.

اخیرا رسانه های منتقد دولت عکس هایی از او منتشر کردند و می‌گویند آقای مدنی در خارج از کشور در یک میهمانی رقصیده است.

ساعاتی پس از اظهارات دادستان تهران، آقای مدنی در حساب توییتر خود نوشت "من با شور جوانی، عشق به وطن و امید برای بهبود آمدم. من خودم بودم اما خودی نبودم".

در پی بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست در بهمن ماه (سال گذشته خورشیدی) اخباری از بازداشت آقای مدنی منتشر شده بود.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران، در اواخر بهمن ماه از بازداشت کاوه مدنی، خبر داد و حتی گفت که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هم این بازداشت را تایید کرده اما روابط عمومی این سازمان بازداشت او را تکذیب کرد.

به گفته برخی از فعالان این حوزه، آقای مدنی از زمان آغاز به کارش در سازمان محیط زیست بارها مورد بازخواست و بازجویی قرار گرفته بود.

کاوه مدنی استاد دانشگاه امپریال کالج لندن بوده که در سال ۲۰۱۶ به عنوان نخستین محقق و دانشمند جوان ایرانی جایزه برجسته علوم زمین را از اتحادیه اروپایی علوم زمین دریافت کرد.

کاوه مدنی به دعوت دولت دوم حسن روحانی برای فعالیت در سازمان محیط زیست به ایران رفته بود. یکی از ماموریت های او کمک به وضعیت بحران‌زده منابع آبی ایران بود.

آقای مدنی پس از خروج از ایران در توئیتی نوشت: "آری، متهم گریخت؛ از سرزمینی که در آن، جاهلان مجازی، علم و دانش و تخصص را پس می زدند و با توهم توطئه در جستجوی محکومی بودند تا همه مشکلات را بر گردن گیرد چرا که آنها خوب دریافته بودند که پیدا کردن مقصر و دشمن و جاسوس، از مسئولت‌پذیری و مشارکت در حل مشکلات، بسی آسان‌تر است."

حق نشر عکس Mizan
Image caption کاوه مدنی در زمان ماموریت در خارج از ایران از سمت خود استعفا کرد

ماموران امنیتی در ایران از زمستان سال گذشته شماری از فعالان و متخصصان محیط زیست را به ظن جاسوسی دستگیر کرده‌اند. کاووس سید امامی پژوهشگر و از اساتید دانشگاه امام صادق هم در میان دستگیرشدگان بود اما ماموران قضایی می‌گویند او پس از دیدن اسنادی که ماموران علیه او داشتند، خودکشی کرد و در زندان اوین درگذشت.

خانواده آقای سیدامامی خواستار تحقیقات مستقل در این باره شده‌اند.

دادستان تهران در اظهارات امروز خود گفته "اگرچه متهم اصلی این پرونده خودکشی کرد اما برخی متهمانی که اکنون دادستانی مشغول تحقیقات از آنان است، مطالب قابل توجهی را بیان کرده اند".

آقای دولت آبادی گفته "این افراد پوشش‌هایی برای خروج اطلاعات کشور به خارج بودند و در اظهارات یکی از متهمان عنوان شده که در خارج از کشور نیز این کارها را انجام می‌داده و آموزش دیده وارد کشور شده و در حوزه خارجی اقدامات مشابه انجام داده است".

دادستان تهران گفته است "یکی از متهمان حقوق ماهیانه دریافت می‌کرده، کامپیوتر امن داشته، ماهانه گزارش می‌داده و به سفارت مرتبط با سرویس در لندن یا کشورهای دیگر مراجعه می‌کرده و تبادل اطلاعات داشته است و امروز فهمیده است بهترین راه گفتن حقایق پرونده است".

برخی از نمایندگان مجلس ایران مرگ کاووس سیدامامی را مشکوک خوانده و گفته‌اند که به نظر وزارت اطلاعات پژوهشگران دستگیر شده حوزه محیط زیست جاسوس نیستند.