سپاه پاسداران: برخی با طعنه‌هایشان سپاه را تضعیف می‌کنند

فرماندهان سپاه و خامنه‌ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption بیانیه سپاه بر "اطاعت" کامل و دقیق از آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرده است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در بیانیه‌ای "کنایه‌ها و طعنه‌ها" علیه سپاه را که از طرف برخی چهره‌ها و رسانه‌ها در ایران مطرح می‌شود، نقد کرده و گفته است این طعنه‌ها سپاه را تضعیف می‌کنند.

در بیانیه سپاه از "اقدامات ناپسند و اظهارات وحدت‌شکن و تفرقه‌انگیز برخی عناصر و چهره‌ها که با کنایه‌ها و طعنه‌ها" سپاه و فرماندهان آن را تضعیف می‌کنند، انتقاد شده است.

فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای سپاه و برخی از اقدام‌های اطلاعات سپاه با انتقادهایی، هم از سوی مخالفان و هم از سوی برخی مقام‌های حکومتی، روبرو بوده و از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق و حسن روحانی نقدهایی به آن داشته‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، چهارشنبه در ستایش از ارتش ایران گفت: "ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد، در بازی‌های سیاسی وارد نشده است".

آقای روحانی در سخنرانی خود گفت ارتش ایران با وارد نشدن به سیاست دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی را "به خوبی" اجرا کرده است.

آقای خمینی به دفعات با فعالیت‌های سیاسی نظامیان مخالفت کرده بود. از جمله در زمان تشکیل وزارت سپاه گفته بود: "باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود، که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود جهات نظامی آن از بین می‏رود."

سپاه در بیانیه روز پنجشنبه‌اش می‌گوید که همواره به توصیه‌های آیت‌الله خمینی عمل کرده، و مهمترین این توصیه‌ها "اجرای کامل و دقیق فرامین و تدابیر ولی فقیه زمان" بوده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای روحانی دخالت نکردن ارتش ایران در سیاست را ستایش کرد

بیانیه سپاه می‌گوید پیروی از توصیه‌های "امامین انقلاب اسلامی" (دو امام، آقایان خمینی و خامنه‌ای) باعث شده است که سپاه در مواقعی "با طعنه‌ها و زخم زبان‌های ناجوانمردانه" روبرو شود.

سپاه می‌گوید فرماندهانش به دنبال "قدرت مصطلح که بسیاری در عطش دستیابی به آن به هر قیمتی هستند" نبوده و نیستند.

در این بیانیه ضمن رد اقدامات و مواضع دولت‌های خارجی علیه سپاه پاسداران، گفته شده کسانی در داخل ایران "دانسته یا نادانسته برای نصیحت و یا سرزنش همنوایی با آنها را در دستور کار قرار داده و دستاویز لازم برای تهاجم سازمان یافته رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب و مزدوران داخلی آنان را فراهم می‌سازند."