روحانی: نباید خیلی فکرمان را مشغول دشمنان کنیم

روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption آقای روحانی درباره شبکه‌های اجتماعی و موبایل گفته است: 'بگذارید مردم زندگی کنند'

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در جلسه‌ای با مدیران دولتی گفته است که اولویت جمهوری اسلامی ایران باید اصلاح امور باشد و هرچند که باید به فکر دشمنان خارجی بود، این مساله نباید "خیلی" فکر مقام‌ها را مشغول کند.

آقای روحانی گفته است: "ما دشمن و بدخواه داریم. در منطقه و جهان، در ابرقدرت‌ها بدخواه داریم، باید به فکر آن هم باشیم اما نباید خیلی فکر خود را به آن مشغول کنیم."

"ما باید خودمان را اصلاح کنیم، اساس خودمان هستیم."

کلمه دشمن یکی از کلیدواژه‌های مورد استفاده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است.

حسن روحانی پیش از این بارها در مواردی از مواضع آیت‌الله خامنه‌ای، سپاه، قوه قضاییه و محافظه‌کاران انتقاد کرده است. ستایش اخیر او از ارتش برای دخالت نکردن در امور سیاسی، با موضعگیری محافظه‌کاران در دفاع از سپاه همراه شده است. آقای روحانی در مراسم روز ارتش گفته بود: "ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد، در بازی‌های سیاسی وارد نشده است."

آقای روحانی در صحبت‌های امروزش از سیاست‌های گزینش عقیدتی در استخدام‌های نهادهای دولتی و عمومی انتقاد کرده و گفته است به جای سوالات اسلامی باید درباره تعهد فرد به "خدمت به مردم" تحقیق شود.

او از "پرونده‌سازی" انتقاد کرده و گفته است اگر ۴۰ سال پس از انقلاب ۱۳۵۷ رفتار حکومت با مردم "بدتر شده پس مسیر این انقلاب نادرست است."

آقای روحانی گفته است: " اگر مردم از ما راضی بودند، اگر ما در نظرسنجی فهمیدیم که آنان امسال نسبت به سال گذشته، از حکومت، حاکمان، دولت، مدیران، مسئولین به خاطر اخلاق و رفتار، ادب آنها راضی تر شدند، پس ما موفق هستیم."

او از سیاست دولت و بانک مرکزی برای کنترل بحران ارزی ایران دفاع کرده و گفته است هرچند شرایط فعلی را مطلوب نمی‌داند، اما تصمیمات اخیر برای اکثریت مردم ایران مفید است و مانع از قاچاق ارز می‌شود.

آقای روحانی گفته است: " ما متعهد نیستیم که پول تهیه کنیم تا عده‌ای خارج از کشور خانه یا ویلا بخرند. تصمیم ما برای ۸۰ میلیون نفر مناسب است، شاید برای بعضی هم خوب نباشد ولی ما به فکر اکثریت هستیم."

او گفته سیاست‌های اخیر، برای وضع نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و تعیین سقف برای نگهداری ارز از طرف شهروندان، در آستانه تصمیم‌گیری دونالد ترامپ برای ادامه توافق هسته‌ای لازم بوده است.

حسن روحانی گفته است که "فشار خارجی"، "تبلیغات" و "عوامل دیگری که من نمی‌توانم بگویم" باعث سقوط ارزش ریال در برابر دلار شدند.

او در این باره گفته است: "نمی‌خواهم به صراحت نکاتی را بگویم، ممکن است برای بعضی ها خوشایند نباشد."

آقای روحانی همچنین از مدیران دولتی خواسته است که در برابر فشارهای امنیتی یا قضایی مقاومت کنند و اگر توان چنین کاری را ندارند از مقامشان استعفا بدهند.

او گفته است که " بالاترین قدرت در کشور قدرت اجرایی" است و دستگاه‌های نظارتی حق مداخله در کارهای بخش اجرایی را ندارند و تنها باید به تخلفات رسیدگی کنند.

حق نشر عکس President.ir
Image caption آقای روحانی برای مدیران دولتی سخنرانی می‌کرد