کتک خوردن یک زن در تهران؛ مأمور گشت ارشاد 'تعلیق شد'

حق نشر عکس Social Media

یکی از نمایندگان مجلس ایران به نقل از نیروی انتظامی از تعلیق یا به تعبیر او "انتظار خدمت" مأمور گشت ارشادی که یکی از شهروندان تهران را کتک زده بود، خبر داده است.

در چند روز گذشته انتشار ویدئوی کتک زدن یک زن جوان به دست ماموران گشت ارشاد موجی از انتقادها را به دنبال داشته است.

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون امید از اصلاح‌طلبان مجلس، می‌گوید با نیروی انتظامی صحبت کرده و به او گفته شده "مأمور خاطی در وضعیت انتظار خدمت قرار گرفته است."

در نیروی انتظامی ایران بر اساس سلسله مراتب، تنبیهاتی درنظر گرفته شده که توبیخ شفاهی و سپس کتبی، سبک‌ترین آنها و گرفتن درجه نظامی، معافیت و اخراج سنگین‌ترین آنهاست. انتظار خدمت که می‌تواند تا شش ماه ادامه داشته باشد، حد وسط مجازات است.

محتوای ویدئو چیست؟

در این فیلم زنان جوان مشغول بحث با ماموران هستند؛ بحث به استفاده از الفاظ تند کشیده می‌شود و پس از آن یکی از ماموران یکی از زنان را هل می‌دهد.

پس از آن در حالی که این زن جوان کتک می‌خورد، دوستانش قصد دارند او را از دست ماموران نجات دهند. صدای جیغ زنان و اعتراض آنان به ماموران هم شنیده می‌شود و یکی از آنها گریه می‌کند.

در انتهای ویدئو زنی که کتک خورده روی زمین افتاده است و یکی از دوستانش می‌گوید: "قلبش درد می‌کنه".


'شوکه شدم'

خانم سیاوشی به خبرگزاری ایرنا گفته که در مدت نمایندگی برای هیچ اتفاقی تا این اندازه با واکنش منفی مردم رو به رو نشده است تا جایی که دیدن این ویدئو "شوک شدیدی به جامعه" و او وارد کرده است.

او درباره موثر بودن شیوه برخورد با پوشش زنان ابراز تردید کرده و گفته هر تابستان "انگشت اتهام به سمت خانم‌های جامعه نشانه می‌رود" اما این روش تاثیری نداشته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
کتک خوردن یک زن به دست گشت ارشاد چه پیامدهایی دارد؟

'تعرض به حیثیت' یا 'مقاومت در برابر قانون'

در تازه‌ترین موضع‌گیری‌ها لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران گفته مأموران گشت ارشاد طبق قانون نمی‌توانند هم ضابط و هم قاضی باشند اما در این مورد از حیطه اختیارات خود خارج شده و اعمال مجرمانه‌ای مانند "تعرض به حیثیت، توهین و ضرب و شتم" انجام داده‌اند.

در مقابل، مجتبی ذوالنور، از نمایندگان فراکسیون ولایی مجلس و منتقد دولت، گفته اگر مأموری در برخورد با بی حجابی تخلفی انجام داده باید با او برخورد شود اما کسانی هم که جلوی قانون و مجری قانون می‌ایستند مجرم هستند چون نباید مقاومت کنند.

پلیس ایران اصالت ویدئوی منتشرشده از ماموران گشت ارشاد را در حال کتک زدن یک زن جوان تایید کرده و می‌گوید این شیوه برخورد را تایید نمی‌کند. اما در همان حال، هم‌راستا با بسیاری از اصولگرایان از زنان ایرانی خواسته "شئونات اسلامی" را رعایت کنند.