هشدار لاوروف به آمریکا: روسیه و چین مقابل کارشکنی در برجام می‌ایستند

وزرای خارجه چین و روسیه حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با وانگ ئی، همتای چینی خود در پکن

روسیه و چین می‌گویند در برابر هرگونه تلاش برای مختل کردن توافق جامع هسته‌ای ایران (برجام) خواهند ایستاد و هم‌زمان سازمان ملل متحد از طرف‌های حاضر در توافق خواسته که به طور کامل به آن پایبند بمانند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز دوشنبه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) گفت که او و همتای چینی‌اش هر دو توافق کرده‌اند که جلو هر گونه تلاش آمریکا برای کارشکنی در توافق هسته‌ای با ایران بایستند.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، آقای لاوروف که به پکن سفر کرده، گفت: "ما مخالف بازنویسی توافق هستیم. به نظر ما بی‌ارزش کردن سال‌ها تلاش بین‌المللی که از طریق مذاکرات بین شش قدرت بزرگ و ایران به دست آمده، زیان‌بار خواهد بود."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هشدار داده که اگر تا ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) تغییرات مورد نظر او در توافق هسته‌ای ایران اعمال نشود، آمریکا از این توافق خارج خواهد شد.

این تاریخ، موعد آمریکا برای تأیید پایبندی ایران به برجام است تا آن دسته از تحریم‌های آمریکا که با توافق هسته‌ای رفع شده، بازنگردد.

وزیر خارجه روسیه امروز گفت که مسکو و پکن در برابر تلاش‌ها برای کارشکنی در این توافق "که با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌شود"، خواهند ایستاد.

حق نشر عکس EPA
Image caption محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از رهبران اروپایی خواسته دونالد ترامپ را ترغیب کنند که در برجام بماند و تعهداتش را اجرا کند

سازمان ملل و اروپا چه می‌گویند؟

هم‌زمان با نزدیک شدن ضرب‌الاجل آمریکا بالاترین مقام‌ خلع سلاح سازمان ‌ملل متحد از تمام امضاکنندگان توافق هسته‌ای ایران خواست که این توافق را ترک نکند.

ایزومی ناکامیتسو، نماینده ارشد سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح، در یک کنفرانس هسته‌ای این سازمان گفت: "ما امیدواریم که تمام شرکا (در برجام) به طور کامل به اجرا و حفظ بلندمدت آن طور پایبند بمانند."

این هشدارها و توصیه‌ها ساعاتی قبل از دیدار امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با دونالد ترامپ صورت می‌گیرد.

آقای مکرون برای سفری رسمی و سه روزه به واشنگتن رفته و توافق هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین محورهای بحث دو طرف خواهد بود.

رئیس جمهور فرانسه یک روز قبل از این سفر گفت که جز حفظ برجام هیچ پیشنهاد دیگری برای آقای ترامپ ندارد و هیچ گزینه دیگری به عنوان جایگزین این توافق سراغ ندارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز دوشنبه در توییتر نوشت: "رئیس جمهور مکرون درست می‌گوید که هیچ جایگزین دیگری برای برجام وجود ندارد. یا همین یا هیچ. رهبران اروپایی باید رئیس جمهور ترامپ را ترغیب کنند که نه‌تنها در برجام بماند بلکه مهم‌تر از آن اجرای تعهدات طرف خود را با حسن نیت آغاز کند."

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم قرار است پیش از ضرب‌الاجل آمریکا به واشنگتن برود تا درباره برجام با آقای ترامپ گفت‌وگو کند.

تلاش‌های قبلی بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور حاضر در برجام برای مجاب کردن دیگر اعضای اتحادیه اروپا به وضع تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران برای فشار بیشتر و جلب رضایت آمریکا تا کنون بی‌نتیجه بوده است.