دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: خروج از ان‌پی‌تی یکی از گزینه‌های ایران است

حق نشر عکس Fars
Image caption علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران تهدید کرده که نظام جمهوری اسلامی ممکن است پیمان ان‌پی‌تی را ترک کند

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که در صورت خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، یکی از گزینه‌های ایران، خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) است.

آقای شمخانی امروز چهارم اردیبهشت (۲۴ آوریل) پیش از سفر به سوچی روسیه با اشاره به احتمال خروج آمریکا از توافق برجام گفته است "جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتما اقدامات تعجب برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد".

به گفته دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دولت آمریکا به عنوان یکی از ۷ طرف توافق اتمی "از روز آغاز اجرای تعهدات به اشکال مختلف کارشکنی انجام داده است . البته بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است".

پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان.پی.تی) که ایران یکی از کشورهایی است که به آن پیوسته، با هدف جلوگیری از تولید تسلیحات هسته‌ای و کاهش زرادخانه‌های اتمی شکل گرفته است. بر این اساس کشورهایی که تا پیش از شکل‌گیری این پیمان به سلاح هسته‌ای دست نیافته‌اند، متعهد می‌شوند که در ازای دریافت کمک برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی، از تولید سلاح هسته‌ای خودداری کنند.

آقای شمخانی باقی ماندن ایران در توافق برجام را در صورت همراهی اروپا محتمل دانسته و گفته "ما از این رویکرد اروپا استقبال می‌کنیم اما اگر آنها تصور می‌کنند مفهوم استقبال ما از این رویکرد، دادن باج به آنهاست ، خطای راهبردی می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری از خطوط قرمزش عبور کند".

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم امروز گفته است "آنهایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند چه به تعهدات‌شان، تمدن‌شان و انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند، دولت ایران به‌نمایندگی از ملت ایران با هرگونه توطئه آنها با قدرت و قاطعیت برخورد می‌کند".

آقای روحانی گفته "اگر کسی بخواهد به پیمان با ملت ما خیانت کند، عواقبش پای آنها را می‌گیرد چراکه ملت و دولت ایران برای هر مرحله‌ای از اقدامات آن‌ها برنامه دارد".

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار بازبینی توافق برجام و اضافه شدن محدودیت‌هایی در برنامه‌های موشک‌های بالستیک ایران به توافق است. آقای ترامپ تهدید کرده است که در صورتی که این بازبینی صورت نگیرد در اواخر اردیبهشت که موعد بعدی صدور دستورات مربوط به تعلیق تحریم‌های اتمی علیه ایران است از این کار خودداری خواهد کرد.

خودداری آمریکا از ادامه رفع تحریم‌های اتمی ایران بر اساس برجام، به معنی خروج این کشور از این توافق است. رفع این تحریم‌ها یکی از مهمترین انگیزه‌های ایران برای توقف در برخی از فعالیت های اتمی و رسیدن به توافق برجام بود.

سه کشور اروپایی از زمانی که آقای ترامپ برای بازبینی برجام تهدید به خروج از آن کرده، تلاش کرده‌اند تا ایران را تشویق یه مذاکرات موشکی کنند اما ایران برنامه تسلیحاتی از جمله توسعه موشک‌های بالستیک را بخشی از برنامه دفاعی خود می‌داند و گفته حاضر به مذاکره بر سر آن نیست.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر تلاش کرده بودند که یک دور از تحریم‌های تازه راعلیه برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران با هدف راضی کردن دونالد ترامپ برای باقی ماندن در توافق برجام کنند اما کشورهای عضو نتوانستند بر سر جزئیات پیش‌نویس تحریم‌ها توافق کنند.

با نزدیک شدن مهلت تعیین شده از سوی رئیس جمهور آمریکا برای اصلاح برجام ، قرار است امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و انگلا مرکل صدراعظم آلمان این هفته در واشنگتن با آقای ترامپ دیدار و او را به باقی ماندن در برجام تشویق کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران هم از هفته گذشته در نیویورک به سر می‌برد و با سخنرانی در مراکز فکری و مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی در حال دادن هشدار درباره پیامدهای خروج آمریکا از برجام است.