مکرون ضمن تاکید بر برجام خواهان توافق تازه با ایران شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مکرون می گوید اختلافاتش با ترامپ بر سر برجام بر کسی پوشیده نیست

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از امکان رسیدن به توافقی تازه در مورد برنامه اتمی ایران صحبت کرده اند.

رییس جمهوری فرانسه گفت آماده همکاری با آمریکا برای توافق جدیدی با ایران است که علاوه بر فعالیت های هسته ای ایران شامل برنامه موشک های بالستیک این کشور و نفوذ منطقه ای آن باشد.

آقای مکرون که سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ در کاخ سفید صحبت می کرد، تاکید کرد گفت و گوهای صریحی با آقای ترامپ درباره سرنوشت توافق هسته ای با ایران داشته است و اختلاف نظر او و آقای ترامپ بر سر برجام بر کسی پوشیده نیست.

به گفته آقای مکرون نباید از برجام خارج شد بلکه باید در پی توافق جدیدی با ایران بود.

آقای مکرون گفت: "(در توافق جدید) باید چهار موضوع را پوشش دهیم. اولین موضوع ممانعت از هرگونه فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ است. این امر به خاطر برجام امکان پذیر شده است. موضوع دوم اطمینان خاطر از این است که ایران در بلندمدت هم برنامه هسته ای نخواهد داشت. مورد اساسی سوم متوقف کردن فعالیت های موشکی بالستیک ایران در منطقه است و موضوع چهارم دستیابی به یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه، در یمن، سوریه، عراق و لبنان است."

به گفته آقای مکرون، علاوه بر آمریکا و متحدان اروپایی اش، کشورهای منطقه، روسیه و ترکیه هم باید در این مذاکرات شرکت داشته باشند.

رئیس جمهور آمریکا هم گفت "فکر می کنم شاید شانس زیادی برای انجام یک توافق بزرگتر داشته باشیم."

آقای ترامپ ضمن انتقاد مجدد از توافق هسته ای با ایران، برجام را توافقی "احمقانه" خواند که نفوذ منطقه ای ایران را محدود نکرده است.

او گفت: "آنها باید توافقی امضا می کردند که مساله یمن، سوریه و سایر بخش های خاورمیانه را در بر می گرفت."

او همچنین به ایران هشدار داد که اگر آمریکا را تهدید کند، آن گاه بهایی را خواهد پرداخت که تا به حال کشور دیگری آن را تجربه نکرده باشد.

دونالد ترامپ بدون اشاره به آینده حضور آمریکا در برجام گفت: "خواهیم دید ... آیا یک توافق جدید مبتنی بر اصول محکم امکان پذیر خواهد بود یا نه؟ چرا که این توافق (برجام) بر پایه های پوسیده ای استوار شده است، توافق بدی است، در حال فروپاشی است و نباید هیچ وقت صورت می گرفت. ولی می گویم اگر ایران به هر نحوی ما را تهدید کند، آن گاه آنها هزینه ای را پرداخت خواهند کرد که تاکنون کمتر کشوری با آن مواجه شده باشد."

به گفته آقای ترامپ، آمریکا به ایران اجازه نمی دهد از تلاش های آمریکا و متحدانش که علیه داعش صورت گرفته نفع ببرد و با گسترش حضورش در سوریه به دریای مدیترانه دست پیدا کند.

او پیش از آغاز گفت و گوهای امروزش با آقای مکرون هم به خبرنگاران گفته بود اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد، با مشکلات بزرگ‌تری روبرو خواهد شد که پیش از این با آن مواجه نشده است.

همزمان، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران هم به آمریکا درباره هزینه بالای خروج از برجام برای این کشور هشدار داده است.

آقای روحانی سه شنبه در سخنانی گفت: "رییس جمهوری آمریکا ۱۵ ماه است که می گوید برجام به ضرر ما بوده و می خواهم آن را برهم بزنم، اما به دلیل اینکه هزینه بالاست نتوانسته این کار را بکند و امروز آمریکا اگر بخواهد این کار را بکند بالاترین هزینه را پرداخت می کند."

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران هم گفته است در صورت خروج آمریکا از برجام، یکی از گزینه‌های ایران، خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) خواهد بود.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم گفته است خروج آمریکا از برجام، خروج ایران را به همراه خواهد داشت.

دونالد ترامپ پیش از این به کنگره و متحدان اروپایی آمریکا تا ۱۲ مه، ۲۲ اردیبهشت فرصت داده تا "نقض های برجام" را اصلاح کنند. او گفته در غیر این صورت قادر به تمدید تعلیق تحریم های آمریکا علیه ایران نیست.

متحدان اروپایی آمریکا از جمله فرانسه از آقای ترامپ خواسته اند از برجام خارج نشود.

بیشتر بخوانید:

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: خروج از ان‌پی‌تی یکی از گزینه‌های ایران است

ترامپ: اگر ایران برنامه‌ هسته‌ای را از سر بگیرد با مشکلات بزرگ‌تری روبرو خواهد شد

مکرون برای بحث درباره برجام وارد واشنگتن شد

مکرون پیش از سفر به آمریکا: گزینه‌ای جز حفظ برجام نمی‌بینم