متیس: هنوز برای خروج از برجام تصمیم گرفته نشده است

متیس حق نشر عکس Getty Images
Image caption متیس می گوید نگران تاثیر منفی خروج آمریکا از برجام بر گفت و گوهای پیش رو میان رهبران ایالات متحده و کره شمالی نیست

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا می گوید ایالات متحده هنوزبرای خروج از توافق هسته ای با ایران تصمیم نگرفته است.

به گفته آقای متیس مشاوران دونالد ترامپ همچنان در حال بررسی این موضوع هستند و مذاکرات ادامه دارد.

دونالد ترامپ به کنگره و متحدان اروپایی آمریکا تا ۱۲ مه، ۲۲ اردیبهشت برای برطرف کردن "نقص های توافق هسته ای با ایران" فرصت داده و هشدار داده است در صورت عدم اصلاح برجام، از تمدید تعلیق تحریم های ایران خودداری خواهد کرد.

آقای متیس پنجشنبه در سخنانی در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفت: "به شما اطمینان می دهم که هنوز تصمیمی درباره خروج از برجام اتخاذ نشده است."

به گفته آقای متیس آمریکا و متحدانش در حال بررسی راه های اصلاح برجام هستند تا مشخص شود آیا آمریکا می تواند به حضور در آن ادامه دهد یا خیر.

آقای متیس که پیش تر در کنگره گفته بود از ادامه حضور آمریکا در برجام حمایت می کند، در این باره سخن نگفت.

با این حال، به گفته آقای متیس به نظر او برجام توافقنامه ای قوی در جهت ابراز اطمینان از ماهیت فعالیت های هسته ای ایران است.

به گفته آقای متیس او سه بار متن توافقنامه هسته ای را خوانده و از شدت تمهیدات در نظر گرفته برای اطمینان از پایبندی ایران به این توافقنامه شگفت زده شده است.

جیم متیس گفت: "به نظرم متن توافقنامه با این پیش فرض نوشته شده است که ایران تلاش می کند تقلب کند ... برای همین تمهیدات در نظر گرفته شده برای بررسی پایبندی ایران بسیار شدید است."

وزیر دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد که نگران تاثیر منفی خروج آمریکا از برجام بر گفت و گوهای پیش رو میان رهبران ایالات متحده و کره شمالی نیست.

به گفته آقای متیس رهبران کره شمالی بارها تعهدات بین المللی و دوجانبه خود با آمریکا و کره جنوبی را نقض کرده اند.

او ادامه داد: "در حال حاضر باید بر این تمرکز کنیم که چه کاری برای ایجاد ثبات در خاورمیانه و خنثی کردن تهدید ایران بهتر است."

گمانه زنی درباره تصمیم قریب الوقوع دونالد ترامپ درباره برجام در حالی ادامه دارد که متحدان آمریکایی رایزنی های خود را برای حفظ توافقنامه هسته ای تشدید کرده اند.

امانوئل مکرون این هفته برای گفت و گو با دونالد ترامپ به واشنگتن سفر کرد و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم جمعه به واشنگتن می آید.

با این حال، به گفته آقای مکرون اطمینانی به حضور آمریکا در برجام وجود ندارد.

آقای مکرون گفت: "من نمی‌دانم تصمیم آمریکا در این مورد چه خواهد بود اما تجزیه و تحلیل عقلانی اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، باعث نمی‌شود که اعتقاد داشته باشم که او هرآنچه که را که لازم است انجام خواهد داد تا برجام را حفظ کند."

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری فرانسه: اطمینان ندارم آمریکا در برجام بماند

آمریکا: به دنبال توافق مکمل برجام هستیم نه بازنویسی آن

روحانی تهدید کرد: تغییر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در صورت لغو برجام

موضوعات مرتبط