روحانی تهدید کرد: تغییر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در صورت لغو برجام

نشست روحانی در پایان سفر به تبریز حق نشر عکس dolat.ir
Image caption نشست روحانی در پایان سفر به تبریز

رئیس‌جمهور ایران کشورهای غربی را تهدید کرده است که اگر برجام را لغو کنند، فعالیت هسته‌ای تهران هم تغییر خواهد کرد.

حسن روحانی درپایان سفرش به تبریز در جمع خبرنگاران گفته است: "اگر بخواهند برجام را زیر پا بگذارند، تصمیمات و اقدامات بسیار متفاوت‌تر از گذشته در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز خود اتخاذ خواهیم کرد."

براساس توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی (برجام) ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را متوقف کرده است.

این اولین بار نیست که ایران تهدید می‌کند در صورت لغو برجام، فعالیت‌های هسته‌ای خود را تغییر خواهد داد. چند روز پیش علی‌اکبر صالحی، رئیس آژانس انرژی اتمی ایران گفته بود در صورت برهم خوردن برجام، غنی‌سازی ۲۰ درصدی از سر گرفته خواهد شد.

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption حسن روحانی برای شرکت در همایش گردشگری اسلامی به تبریز رفته بود

"یک کلام: برجام"

آقای روحانی در پایان سفر به تبریز بار دیگر سخنان امروز صبح خود درباره توافق هسته‌ای را تکرار کرده و به خبرنگاران گفته است که "یک جمله به برجام اضافه یا کم نخواهد شد."

رئیس‌جمهور ایران بر این موضوع تأکید کرده است که تهران با هیچ‌ تغییری در توافقنامه هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی یا به اختصار برجام، موافقت نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه در سفر اخیر خود به آمریکا پیشنهاد داده که برای حفظ برجام، چهار مورد جدید به توافق هسته‌ای غرب با ایران اضافه شود.

امروز، چهارشنبه پنجم اردیبهشت، حسن روحانی در مصاحبه مطبوعاتی پایان سفر خود در تبریز این موارد را رد کرد و گفت: "اکنون آمریکا روی صندلی اتهام است که چرا به تعهدش عمل نکرده است و اروپا اگر می‌خواهد ترامپ را راضی کند، از جیب خودش و نه ایران خرج کند."

رئیس‌جمهور ایران گفته آمریکا و یک کشور اروپایی نمی‌توانند به تنهایی برای یک توافق هفت‌جانبه تصمیم بگیرند. منظور آقای روحانی، توافقی است که یک سر آن ایران و سر دیگرش کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور فرانسه به تازگی با هم درباره برجام دیدار کردند

متحدان اروپایی آمریکا خواهان حفظ برجام هستند اما دونالد ترامپ، رئیس‎جمهور آمریکا تهدید کرده که از برجام خارج خواهد شد.

آقای ترامپ به کنگره آمریکا و متحدان خود تا ۱۲ می، ۲۲ اردیبهشت، فرصت داده که "نقض‌های برجام" را اصلاح کنند درغیر این صورت او گفته تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تمدید نخواهد کرد.

با نزدیک شدن به این مهلت، جنگ لفظی سران دو کشور و تلاش اروپا برای حفظ برجام شدت گرفته است.

روحانی: ترامپ یک برج‌ساز بی‌اطلاع از سیاست است

حسن روحانی، صبح امروز، در همایش گردشگری اسلامی در تبریز رئیس‌جمهور آمریکا را یک "تاجر، ساختمان‌ساز و برج‌ساز" توصیف کرد که از سیاست و حقوق "سررشته‌ای ندارد" اما درباره برجام می‌گوید "قرارداد بسیار بدی امضا شده است."

رئیس‌جمهور ایران خطاب به دولت آمریکا گفت: "می‌گویید با فلان رهبر کشور اروپایی برای یک قرارداد هفت جانبه تصمیم می‌گیرید؛ با چه اجازه‌ای؟ ما حسن نیت خود را به دنیا نشان دادیم. به دنیا نشان دادیم که ایران‌هراسی دروغ بود."

او همچنین آمریکا را متهم کرده که به نفت و پول کشورهای عربی منطقه "چشم طمع" دارد و "جیره‌خوار دیگران" است.

حسن روحانی خطاب به آمریکا گفته است: "طمع حساب‌های پرپول و طلای سیاه، عقل را از شما ربوده و هر روز سخنی می‌گویید که با شأن منطقه، ملت‌ها و قرن جدید سازگار نیست و به صراحت اعلام می‌کنید که ما با پول دیگران در منطقه می‌مانیم. پس شما جیره‌خوار دیگران هستید و ارتش و نیروی مسلح شما به دنبال منبعی است که آن را بدزدد و از آن ارتزاق کند."

رئیس‌جمهور ایران با این ادعا که آمریکا برای ماندن در منطقه و حفظ امنیت کشورهای دچار بحران، هزینه آن را از کشورها طلب می‌کند، امنیت خاورمیانه را در گرو خروج نیروهای ایالت متحده دانست و گفت: "ما آماده‌ایم تا حافظ عراق در منطقه باشیم. حافظ عربستان باشیم و ما حاضریم کمک‌حال مردم منطقه باشیم."