علی شمخانی درباره حمله به پایگاه نظامی سوریه: تنبیه اسرائیل متجاوز حتمی است

ایران حق نشر عکس IRNA
Image caption علی شمخانی در نهمین نشست امنیتی سوچی در روسیه شرکت کرده است

علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران، با اشاره به آنچه حمله اسرائیل به پایگاه تی-۴ سوریه خوانده، گفته "تنبیه متجاوز قطعی است، اما طبیعتا زمان، مکان و نحوه پاسخگویی به این اقدام شرورانه در اختیار و اراده ایران خواهد بود".

او که برای شرکت در نهمین نشست امنیتی سوچی به روسیه سفرکرده است به اسرائیل هشدار داد که "دوره بزن و در برو و اجرای نمایش‌های قلدرمابانه برای ایجاد رعب و وحشت" پایان یافته و "اگر این رژیم متوجه این موضوع نشده باید هزینه‌های این نافهمی" را پرداخت کند".

نشست سوچی در روسیه، دو روز میزبان مقامات ارشد امنیتی از ۱۱۰ کشور است.

تهدید مقام عالی رتبه امنیتی ایران به انتقام گیری از اسرائیل در شرایطی است که بر اساس گزارش رسانه‌های روسیه نیکلای پاتروشف دبیر شواری امنیت فدراسیون روسیه با مقامات ارشد ایران و اسرائیل دیدار کرده است.

بنا به این گزارش در این دیدار درباره تشدید درگیری درسوریه بحث شده است. آقای پاتروشوف به طور جداگانه با آقای شمخانی و ایتان بن-دیوید معاون مشاور امنیت ملی اسرائیل دیدار کرده است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل امروز چهارشنبه (۲۵ آوریل) به آمریکا سفر می‌کند و براساس گزارش ها قرار است درباره آنچه گسترش حضور ایران در خاورمیانه خوانده می شود با مقام‌های آمریکایی گفت وگو کند.

این دیدار در آستانه پایان مهلت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، برای بازبینی توافق هسته‌ای با ایران صورت می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود وزیر دفاع اسرائیل در دیدارهایش در واشنگتن خواستار فشار بیشتر آمریکا به ایران شود.

گزارشگران می گویند رویارویی غیرمستقیم ایران و اسرائیل در سوریه در ماه های اخیر شدت یافته است. چندی پیش به پایگاه تی-۴ در سوریه در شمال شرق دمشق حمله موشکی شد و بنا به گزارش ها چندین نظامی ایرانی در این حمله کشته شدند.

وزارت امور خارجه ایران این حمله را محکوم کرد و اسرائیل را مسئول آن دانست. علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران، در سفری به سوریه گفته بود حملات اخیر به پایگاه نظامی این کشور "قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند".

چند ماه پیش از این، در اواسط زمستان سال گذشته خورشیدی، همین پایگاه نظامی از سوی اسرائیل و در پاسخ به "حمله‌ای از سوی یک پهپاد ایرانی" مورد هدف قرار گرفته بود.

موضوعات مرتبط