'تاخیر در تحویل هواپیما به ایران بر تولید بوئینگ اثری ندارد'

دولت باراک اوباما اجازه فروش هواپیما به ایران را به بوئینگ داده بود ولی در پی ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، آمریکا بر سر معامله شرکت‌های هوایی با ایران بر آنها فشار آورده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت باراک اوباما اجازه فروش هواپیما به ایران را به بوئینگ داده بود ولی در پی ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، آمریکا بر سر معامله شرکت‌های هوایی با ایران بر آنها فشار آورده است

دنیس مویلن‌برگ، مدیر عامل بوئینگ، تایید کرده که همگام با خط مشی دولت دونالد ترامپ، تحویل هواپیماهای مسافربری ۷۷۷ خریداری شده توسط ایران را به تاخیر انداخته است.

آقای مویلن‌برگ در عین حال گفت که آینده مبهم توافق هسته‌ای (برجام) بر تولید هواپیماهای ۷۷۷ مینی‌جامبو این شرکت در سال جاری تاثیری نمی‌گذارد.

بنا بر توافق هسته‌ای و بعد از چهار دهه تحریم، بوئینگ در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی برای فروش ۸۰ هواپیما با ایران‌ایر قراردادی منعقد کرد. قرار بود که نخستین هواپیماها از جمله ۱۵ فروند از نسل فعلی بوئینگ ۷۷۷ در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران تحویل داده بشود ولی این امر محقق نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیر عامل بوئینگ روز چهارشنبه (۲۵ آوریل) به خبرنگاران گفت که محاسبات و پیش‏بینی‌های مالی شرکتش برای سال میلادی جاری به "سفارش ایرانی‌ها وابسته نیست."

دنیس مویلنبرگ افزود: "اگر ما این سفارش‌ها به ثمر برسد، اگر ما در نهایت هواپیماها را تحویل بدهیم، آنها برای ما فرصت خواهند بود."

در جریان توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، آمریکا با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران به دلیل فرسودگی ناوگان هوایی این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.

دولت باراک اوباما اجازه فروش هواپیما به ایران را به بوئینگ داده بود ولی در پی ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، آمریکا بر سر معامله شرکت‌های هوایی با ایران بر آنها فشار آورده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption جلسه امضای قرارداد بوئینگ با ایران‌ایر در تهران - دسامبر ۲۰۱۶

مدیر فروش شرکت هواپیماسازی ایرباس در ژانویه گذشته گفته بود که تحویل ده‌ها جت مسافربری که ایران سفارش داده ممکن است با تاخیر انجام بشود.

جان لیهی درباره قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیما به شرکت ایران‌ایر گفته بود: "فکر می‌کنم این توافق عملی خواهد شد، اما ممکن است طبق برنامه اولیه انجام نشود."

از طرف دیگر، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) می‌گویند که شرکت‌های هواپیمایی آسمان و ایرتور با هواپیماسازی سوپرجت روسیه تفاهمنامه خرید ۴۰ فروند هواپیمای سوپرجت را امضا کرده اند.

بنا بر این گزارش، این قراردادها با حضور اولگف بوتچارف، معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه، در حاشیه نمایشگاه هوایی ایرشو اورآسیا ۲۰۱۸ امضا شد که از امروز در فرودگاه شهر آنتالیای ترکیه آغاز شده است.

اختبار مرتبط: