ایران از عادی‌سازی روابط دو کره استقبال کرد

حق نشر عکس tasnimnews

وزارت امور خارجه ایران از عادی‌سازی روابط دو کره استقبال کرده اما درباره آنچه دخالت و تحریکات احتمالی آمریکا خوانده، هشدار داده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است ایران "همواره خواهان تنش‌زدایی در شبه جزیره کره بوده و از تلاش‌ها برای تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط استقبال می‌کند."

رهبران کره شمالی و جنوبی روز جمعه بر سر عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای به توافق رسیدند.

آقای قاسمی دیدار رهبران دو کره را "تحولی مثبت" خوانده و گفته است این دیدار می‌تواند به "صلح و امنیت پایدار منطقه‌ای و جهانی کمک کند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در عین حال گفته است عادی‌سازی روابط میان دو کره باید "هوشیارانه، به صورت دوجانبه و بدون دخالت و تحریک کشورهای فرامنطقه‌ای" ادامه یابد.

آقای قاسمی بار دیگر از رویکرد آمریکا به تعهدات بین‌المللی به خصوص برجام (توافق هسته‌ای) انتقاد کرده و گفته است تجربه کشورش نشان می‌دهد آمریکا، "بازیگر قابل اعتمادی" نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است آمریکا "التزامی" به تعهدات بین‌المللی خود ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا باید به زودی در باره توافق هسته‌ای با ایران تصمیم‌گیری کند. آقای ترامپ، منتقد جدی برجام است و گفته است اگر ایرادهایی که به این توافق دارد، برطرف نشوند، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید نخواهد کرد.

ایران هم هشدار داده که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با "پیامدهای ناخوشایندی" همراه خواهد بود.

شماری از مقام‌های ایران گفته‌اند از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای و خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌توانند از جمله واکنش‌های این کشور باشند.