امپریال کالج : نگران عباس عدالت هستیم که در ایران بازداشت شده است

امپریال کالج لندن حق نشر عکس Getty Images

سخنگوی امپریال کالج لندن در واکنش به بازداشت عباس عدالت، استاد ریاضی و علوم کامپیوتری این کالج در ایران به بی‌بی‌سی گفت: "پروفسور عدالت همکار ارزنده‌ای است که از ۱۹۸۹ در امپریال کالج مشغول به کار بوده است. او پروفسور ریاضی و علوم کامپیوتری است و در طول حرفه‌اش نقش مهمی در عرصه آکادمیک داشته است."

سخنگوی امپریال کالج گفت: "این قابل درک است که ما در پی اخبار مربوط به بازداشت پروفسور عدالت در ایران نگران او و جویای اطلاعات بیشتر در اینباره هستیم."

آقای عدالت که برای شرکت در یک کارگاه آموزشی از لندن به تهران سفر کرده بود در ایران دستگیر شده است.

این بازداشت را خانواده و دوستان او تائید کرده‌اند. به گفته آنها، او ده روز پیش (۱۵ آوریل) در منزل بستگان خود دستگیر و به زندان اوین انتقال داده شد.

آقای عدالت یکی از مخالفان تحریم و حمله نظامی به ایران است.

کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید که او توسط سپاه پاسداران بازداشت شده است.

به گفته این گروه خانواده آقای عدالت می گویند علیرغم ارائه وثیقه، دادگاه انقلاب تهران گفت "در مدارک و دستورهای لازم" مشکلی وجود دارد و از آزاد کردن او خودداری کرد.

کمپین حقوق بشر به نقل از منابع مطلع نوشت که در جریان بازداشت متعلقات شخصی آقای عدالت شامل کامپیوتر، سی دی و یادداشت های او ضبط شد.

حق نشر عکس Imperial College London
Image caption عباس عدالت روز ۱۵ آوریل دستگیر شد

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: "ایران همچنان به بازداشت خودسرانه افراد دوملیتی بدون ارائه هیچ توضیح و یا شفافیتی ارائه می‌دهد و دسترسی نداشتن آنها به دادرسی عادلانه باعث نگرانی است. دستگاه‌های امنیتی به ویژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و قوه‌قضاییه ایران مسوول حفظ جان و سلامتی این بازداشت‌شدگان هستند."

گفته می شود آقای عدالت موسس کمپینی در آمریکا تحت عنوان "کمپین بر ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران" است که در مخالفت با مداخله نظامی در ایران فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید: