وزارت راه ایران از مشکلات تحریمی برای خرید نهایی هواپیما از بوئینگ خبر داد

حق نشر عکس Getty
Image caption ارزش قرارداد ایران ایر و بوئینگ نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار آمریکا است

مشاور وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است که به دلیل وجود مشکلات ناشی از تحریم، مشکلات مالی دولت و برخی مسائل بوروکراتیک، ایران نتوانسته به تعهدات خود در برابر شرکت هواپیماسازی بوئینگ عمل کند و این وضعیت باعث به تاخیر افتادن تحویل هواپیماهایی شده که قرار بود در سال جاری میلادی به ایران فروخته شود.

غلامرضا سلامی، مشاور وزیر راه‌ و‌ شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و حاکمیت شرکتی به روزنامه شرق چاپ تهران گفته است که "نبود ‌امکان جابه‌جایی پول، تأمین مالی، فاینانس و لیزینگ که شرایط خود را دارد، در‌ کنار ‌هم قرار گرفته‌اند. اصولا از ابتدا یک جو مخالفتی برای خرید این هواپیماها وجود داشت که آن هم در شرایط ایجاد‌شده بی تأثیر نیست. وقتی اجماعی در کار نباشد، به نتیجه مطلوب نمی رسیم".

مشاور وزیر راه و شهرسازی ایران به مخالفت های منتقدان دولت حسن روحانی برای خرید این هواپیماها اشاره کرده و گفته "برخی نوسازی ناوگان را ربط می‌دهند به اینکه هواپیما متعلق به یک‌سری افراد مرفه است. در ‌حالی ‌که در دنیا هواپیما یک وسیله برای مردم مرفه نیست؛ بلکه وسیله نقلیه مطمئنی است و برای توسعه هر کشوری ضرورت دارد. ما سالانه چندین میلیارد دلار به شرکت‌های رقیب کشورهای امارات و قطر یا شرکت ترکیش پول می‌دهیم. این پول را می توانستیم ندهیم و خودمان هواپیما خریداری کنیم. "

پس از اجرایی شدن توافق جامع اتمی موسوم به برجام میان شش قدرت جهانی و ایران که به رفع تحریم های اتمی و رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران انجامید، شرکت هواپیمایی ایران ایر و شرکت هواپیماسازی بوئینگ یک قرارداد معامله هواپیما امضا کردند که بزرگترین معامله تجاری ایران و آمریکا از زمان قطع روابط سیاسی و تجاری دو کشور است.

این قرارداد برای فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری به ارزش نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار آمریکا است.

وزارت خزانه داری آمریکا در زمان دولت باراک اوباما مجوز فروش این هواپیماها را صادر کرد که هنوز هم معتبر است اما به دنبال روی کار آمدن دونالد ترامپ و ابهام درباره باقی ماندن یا خروج آمریکا از توافق برجام و تعلل ایران در تامین مالی خرید این هواپیماها، بوئینگ در صدد پیدا کردن مشتری تازه برای محصولاتی است که از سوی ایران سفارش داده شده است.

پس از امضای قرارداد بین بوئینگ و ایران ایر، توافقی هم میان این شرکت هواپیماسازی و شرکت هواپیمایی ایرانی آسمان امضا شد.

شرکت بوئینگ گفته بود که تفاهمنامه‌ای برای فروش ۳۰ فروند هواپیما با ایران به ارزش ۳ میلیارد دلار امضا کرده است.

قرار بود اولین هواپیماهای سفارش داده شده ایران ایر اوایل سال جاری میلادی به ناوگان هوایی ایران بپیوندد اما بوئینگ می گوید که همراه با سیاست های دونالد ترامپ در برابر ایران، تحویل این هوپیماها را به تاخیر انداخته و این شرکت در محاسبات مالی سال جاری خود به سفارش های ایران وابسته نیست.

دنیس مویلن‌برگ، مدیر عامل بوئینگ اخیرا گفته است که این شرکت به دنبال مشتریانی از کشورهای عربی برای هواپیماهای سفارش داده شده از سوی ایران است تا در صورت لغو برجام این شرکت دچار ضرر و زیان مالی نشود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که از زمان رقابت های انتخابتی برجام را "بدترین توافق تاریخ" می خواند، زمستان گذشته بار دیگر دستور به رفع تحریم های اتمی علیه ایران داد اما گفت که در صورتی که توافق برجام بازبینی نشود در موعد سه ماهه بعدی، دیگر دستور رفع تحریم ها را امضا نخواهد کرد.

مهلت تعیین شده از سوی آقای ترامپ حدود دو هفته دیگر به پایان می رسد.