دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برای پیگیری تحولات سوریه

حق نشر عکس EPA
Image caption مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به همراه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جواد ظریف

وزرای خارجه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای پیگیری بحران سوریه یک نشست سه جانبه در مسکو برگزار کرده‌اند.

این نخستین دیدار وزرای خارجه سه کشور پس از حملات هوایی آمریکا و متحدانش به مواضعی در سوریه است که گفته شد در پاسخ به استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما بوده است.

پیشتر به ابتکار سه کشور جلساتی با شرکت نمایندگان برخی طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شده است.

وزیران خارجه سه کشور امروز گفته‌اند که یکی از محورهای ملاقاتشان بررسی پیشرفت‌ها و کمک به اجرای تصمیم های نشست آستانه است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز در مسکو گفته است که سه کشور برای کاهش تنش در سوریه تلاش می کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و میزبان این اجلاس با انتقاد از حملات اخیر آمریکا به سوریه گفته است که "مصلحت ما در حفظ وحدت سوریه است".

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در این نشست گفته است که کشورش خواهان مقابله با تروریسم از هر نوع آن که باشد، است. آقای چاووش اوغلو گفته "این تروریسم می‌تواند از سوی گروه دولت اسلامی (داعش) باشد یا از جانب دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه".

ایران و روسیه دو متحد اصلی در سوریه و حامی بشار اسد رئیس جمهور این کشور هستند. در حالی که ترکیه از برخی گروه‌های مخالف آقای اسد حمایت می‌کند. با این همه، پس از دیدار رهبران روسیه و ترکیه در سال گذشته میلادی، دو طرف بر سر تلاش برای خاتمه دادن به جنگ داخلی سوریه و یافتن راه حلی سیاسی برای بحران داخلی آن کشور به توافق رسیدند.

در حال حاضر مذاکرات مربوط به بحران سوریه به صورت سه جانبه از سوی ایران، روسیه و ترکیه دنبال می‌شود.

سه کشور در سطح روسای جمهور می‌گویند که در تلاش برای حفظ تمامیت ارضی سوریه در برابر طراحان تقسیم این کشور فعالیت می کنند. آخرین نشست روسای جمهور سه کشور اوایل فروردین ماه سال جاری در ترکیه برگزار شد.

پیش از نشست سه جانبه مسکو، وزرای خارجه ایران و روسیه گفت و گوهایی دوجانبه از جمله درباره آینده توافق برجام داشته اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، از قول آقای ظریف گفته روابط ایران و روسیه در "بهترین وضعیت چند دهه گذشته" قرار دارد.

.