ایران و الجزایر اتهامات مراکش را رد کردند

پولیساریو حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعضای ارتش آزادی‌بخش خلق صحراوی با پرچم‌های جبهه پولیساریو - سال ۲۰۱۶

یک روز پس از اعلام تصمیم مراکش برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران، مقام های ایران و الجزایر حمایت از گروه استقلال طلب پولیساریو در صحرای غربی را رد کرده اند.

به گزارش رسانه های ایرانی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه گفت که این اتهامات "کاملا بی پایه" است و ایران به حق حاکمیت همه کشورها احترام می گذارد.

+ مراکش با ایران قطع رابطه می‌کند

دولت الجزایر هم سفیر مراکش را فرخوانده است تا این اتهام که الجزایر در حمایت ادعایی ایران از جبهه پولیساریو نقش داشته را رد کند.

وزارت خارجه مراکش روز سه شنبه گفت روابط دیپلماتیک خود را با تهران به دلیل حمایت ایران از جبهه پولیساریو، جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی، قطع می‌کند. ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه این کشور گفت سفارت این کشور در تهران تعطیل و سفیر ایران هم از رباط اخراج می شود.

آقای بوریطه ایران و متحدش، جنبش حزب‌الله لبنان، را متهم کرد که از طریق آموزش و تامین تسلیحات از جبهه پولیساریو حمایت می‌کنند.

حزب الله لبنان این اتهام را رد کرد و در مقابل مراکش را متهم کرد که در برابر فشارهای اسراییل، آمریکا و عربستان سعودی چنین ادعاهایی را مطرح کرده است.

وزیر خارجه مراکش آن اتهام را پس از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سفری به تهران مطرح کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز چهارشنبه گزارش داد که آقای ظریف در دیدار روز سه شنبه در تهران حمایت از پولیساریو را رد کرده بود.

به گزارش ایسنا سفیر مراکش تهران را همراه آقای بوریطه ترک کرد و سفیر ایران در مراکش هم چند هفته پیش پس از پایان دوره ماموریتش به تهران بازگشته بود.

مراکش روابط خود با ایران را در سال ۱۳۹۳ از سر گرفته بود که پس از یک دوره شش ساله متارکه میان دو کشور بود.

اختلافات دو کشور از جمله به حمایت مراکش از سلطنت سنی بحرین که اعتراضات عمومی اکثریت شیعه را در سال ۲۰۱۱ سرکوب کرد مربوط می شود.

گفته می شود ایران در واکنش به پناه دادن مراکش به محمدرضا پهلوی پس از انقلاب ۱۹۷۹ ایران، روابط محکمی با جبهه پولیساریو ایجاد کرد. اما تهران سال هاست می گوید دیگر از این گروه حمایت نمی کند.

مراکش صحرای غربی را بخشی جدایی ناپذیر از خاک خود می داند و طرفدار خود مختاری این منطقه غنی از منابع است اما جبهه پولیساریو خواهان برگزاری رفراندومی با حمایت سازمان ملل متحد برای استقلال است.