هشدار ۹۰۰ سازمان غیردولتی درباره 'پسروی جهانی آزادی بیان'

روزنامه
Image caption کارکنان بی‌بی‌سی برای گرامیداشت روز جهانی آزادی مطبوعات مقابل ساختمان اصلی این سازمان تجمع کردند

۹۰۰ سازمان غیردولتی از سراسر جهان، امروز به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، با امضای بیانیه‌ ویژه‌ای درباره پسروی جهانی در حمایت از آزادی بیان هشدار می‌دهند.

این نمایندگان در بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی آزادی مطبوعات در نشست سازمان ملل در غنا، از افزایش خشونت و حملات فیزیکی علیه روزنامه‌نگاران و افزایش اذیت و آزار آنها توسط دولت‌هایی با تحمل پایین خبر می‌دهند.

این نشست دو روزه با موضوع "نظارت بر قدرت، رسانه، عدالت و حاکمیت قانون" از ۲ تا ۴ مه در آکرا پایتخت غنا برگزار می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption خبرنگاران نپالی با خبرنگاران کشته شده در افغانستان همدردی کردند

در رابطه با افزایش اذیت و آزار روزنامه‌نگاران در سال‌های اخیر، سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید ترکیه بعد از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ به بزرگترین زندان برای روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

امروز همچنین کارکنان بی‌بی‌سی در مقابل دفتر مرکزی این رسانه در لندن گرد آمدند تا از همکاران خود در بخش فارسی حمایت کنند.

بسیاری از کارکنان بخش بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌هایشان تحت اذیت و آزار مقامات امنیتی ایران قرار گرفته‌اند و حتی در مواردی بازجویی شده‌اند.

چندی پیش بی‌بی‌سی از سازمان ملل خواسته بود تا ایران را وادار کند از اذیت و آزار روزنامه‌نگارانش در بخش فارسی دست بردارد.

این نخستین بار بود که بی‌بی‌سی برای محافظت از روزنامه نگارانش به جامعه جهانی متوسل شد.

در چند سال گذشته مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران برخی روزنامه‌نگاران بخش فارسی بی‌بی‌سی را تحت فشار قرار داده‌اند تا از کار خود کناره‌گیری کنند یا با آنها همکاری کرده و اطلاعاتی درباره محل کار گزارش دهند.

تونی هال، مدیر کل بی‌بی‌سی گفت درخواست کمک ما از سازمان ملل فقط مربوط به بی‌بی‌سی نمی‌شود چون بی بی سی تنها رسانه‌ای نیست که هدف این حملات ایران قرار گرفته است.

او افزود در واقع مسئله فراتر از اینهاست؛ این بار مسئله‌ درباره حقوق اساسی بشر است.