روسیه: خروج آمریکا پایان برجام نیست

مسکو حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه از قصد خود برای نزدیکتر شدن به تهران در صورت خروج آمریکا از برجام خبر داده است

روسیه می‌گوید تصمیم احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران لزوما به معنای متلاشی شدن برجام نیست و این آمریکا است که باید با پیامدهای آن سر کند، نه روسیه و چین و قدرت‌های اروپایی.

ولادیمیر یرماکوف، مدیر سازمان منع تسلیحات هسته‌ای روسیه در وزارت خارجه این کشور روز جمعه (چهارم مه) گفته: "در صورت خروج آمریکا از برجام، شاید برای ما (روسیه) که هیچ محدودیتی برای مراوده اقتصادی با ایران نداریم، اوضاع بهتر هم شود چرا که خواهیم توانست روابط دو جانبه خود با تهران را در زمینه‌های فناوری، حمل و نقل و انرژی و پزشکی گسترش دهیم."

آقای یرماکوف که برای حضور در کنفرانس منع تسلیحات اتمی به ژنو رفته همچنین گفته: "اگر آمریکا از یک توافق‌نامه بین‌المللی خارج شود که شورای امنیت سازمان ملل هم با قطعنامه‌های خود پشت آن ایستاده، آن وقت این آمریکا است که باید با پیامدهای تصمیمش روبرو شود نه ایران و نه روسیه، چین و قدرت‌های اروپایی".

مدیرکل سازمان منع تسلیحات هسته‌ای روسیه همچنین تاکید کرده از نظر او لزومی ندارد که ایران برجام را ترک کند چرا که این کشور با رعایت تعهدات خود به مفاد برجام، اکنون در موضع بالاتر ایستاده است.

حق نشر عکس Getty Images

"به نفع هیچ‌کس نیست که ایران به برنامه هسته‌ای خود بازگردد هر چند این کشور کاملا حق دارد که برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را پیش ببرد."

با وجود این، آقای یرماکوف تصریح کرده که یکی از پیامدهای فوری خروج آمریکا از برجام این خواهد بود که ایالات متحده از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند.

"اما در واقع، این ایالات متحده است که باید به علت شکستن عهد خود و خروج از برجام تحریم شود اما چنین چیزی روی نخواهد داد چون آمریکا حق وتو در شورای امنیت دارد".

سازمان ملل متحد: آمریکا برجام را ترک نکند

روز گذشته هم آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با بی‌بی‌سی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست که از توافق بین‌المللی قدرت‌های جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور خارج نشود.

آقای گوترش تاکید کرده که "برجام یک موفقیت در تاریخ دیپلماسی" است و باید حفظ شود.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس www.youtube.com
Image caption آقای ظریف گفته ایران با تغییر برجام موافقت نمی‌کند و آمریکا را مسئول عواقب خروج از این توافق است

در همین حال، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که مذاکره کننده اصلی این کشور در مذاکرات هسته ای منجر به برجام بود، دیروز در یک ویدئو که در شبکه یوتیوب منتشر شد تاکید کرد که توافق هسته‌ای، جنبه معاهده نداشته تا مستلزم امضای طرف‌های مذاکره و تصویب آن در مراجع قانون‌گذاری آنها باشد اما از آنجا که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده، برای امضاکنندگان جنبه التزامی دارد.

به گفته وزیر خارجه ایران، ایالات متحده به طور دایم این توافق را به خصوص با ارعاب سایرین در زمینه برقراری ارتباط تجاری و مالی با ایران نقض کرده و در حال حاضر، امتیازات بیشتری را مطالبه می‌کند و برخی از قدرت‌های اروپایی در نظر دارند چنین امتیازاتی را از جیب ایران به آمریکا بدهند.

به گفته آقای ظریف، این امتیازات شامل مواردی است که در آغاز مذاکرات توافق شد از حوزه مذاکرات کنار گذاشته شود. او امور دفاعی و سیاست منطقه‌ای را از جمله این موارد برشمرد هر چند افزود که در هر دو مورد، این ایران است که شکایت‌هایی دارد و نه طرف مقابل.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا هشت روز دیگر (۱۲ مه) فرصت دارد که تصمیم خود درباره خروج از برجام و یا تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور را اعلام کند.

بسیاری از ناظران با توجه به سخنان مقام‌های دولت آمریکا و تحرکات دولت‌های اروپایی معتقدند که رئیس‌جمهوری آمریکا به زودی تصمیمش برای خروج از این توافق‌نامه را علنی خواهد کرد. اما در واشنگتن گروه کوچکی از تحلیلگران می‌گویند احتمال دارد که آقای ترامپ دستور برای خروج از برجام را به تاخیر بیندازد چرا که شاید نخواهد تبعات اعلام این تصمیم بر مذاکرات کره‌شمالی اثر منفی بگذارد.