ابراز نگرانی در مورد وضع سلامتی یک زندانی بهایی در ایران

جامعه بین المللی بهاییان روز سه شنبه گفت که تلاش های ایران برای سرکوب این اقلیت با شدت ادامه دارد
Image caption عفیف نعیمی - ایستاده نفر دوم از راست - تنها عضو این جمع است که همچنان در زندان است

جامعه جهانی بهایی واقع در نیویورک در بیانیه ای نسبت به وضع سلامتی عفیف نعیمی از اعضای هیات معروف به "یاران" که اخیرا پس از حدود شش ماه مرخصی درمانی به زندان برگشت ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه که روز هفتم مه منتشر شده آمده است آقای نعیمی ۵۶ ساله که از بیماری مزمن قلبی رنج می برد روز سوم اردیبهشت پس از یک دوره مرخصی به زندان بازگردانده شد.

دیان علائی نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: "بازگشت آقای عفیف نعیمی در حالی که از بیماری شدید رنج می‌برد و با وجود اینکه قوانین حقوقی ایران امکان آزادی ایشان را فراهم می‌کند، عمیقاً نگران کننده است. آقای نعیمی به دلیل بیماری قلبی شدید، به دفعات در زندان بیهوش شده و مکررا به بیمارستان منتقل شده است."

آقای نعیمی روز ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۷ در تهران دستگیر شده بود.

او یکی از هفت عضو هیات یاران بود که به امور جامعه بهاییان ایران رسیدگی می کرد و جملگی در آن سال بازداشت شدند. جامعه جهانی بهائی می گوید این گروه در دهه ۱۳۶۰ "با اطلاع کامل و تایید مقامات دولتی" شروع به کار کرده بود.

فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم، مهوش ثابت و آقای نعیمی نهایتا هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

در بیانیه جامعه بهائی آمده است که اکنون "تمامی اعضای هیات یاران به غیر از آقای نعیمی" آزاد شده اند.

گزارش شده است که آقای نعیمی باید ۱۰ ماه دیگر در حبس باشد.

خبرگزاری هرانا (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران) اخیرا گزارش داده بود که آقای نعیمی روز سوم اردیبهشت ماه به زندان رجایی شهر کرج برگشت.

براساس این گزارش او از آبان ماه به دلیل مشکلات ناشی از بیماری قلبی با موافقت دادستانی به مرخصی درمانی رفته بود.

او در دوران حبس در چند مورد به طور اضطراری به بیمارستان قلب تهران اعزام شده بود.

هرانا نوشت که او "علاوه بر مشکلات قلبی و مواردی مانند مشکل انعقاد خون، به ناراحتی شدید غدد لنفاوی و تورم حاد در ناحیه‌ی گلو نیز مبتلا است. بیماری که به علت عدم رسیدگی پزشکی تشدید شده بود."

جامعه جهانی بهایی می گوید که حداقل ۱۰۰ نفر از اعضای این آئین در شهرهای مختلف ایران زندانی هستند.

مقام های جمهوری اسلامی می‌گویند در ایران کسی به خاطر مسائل عقیدتی تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد.