دادستان کل ایران: مسئولیت انسداد تلگرام را به رهبری منتسب نکنید

دادستان کل کشور حق نشر عکس Mizan

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران گفته است قوه قضائیه مسئولیت فیلتر کردن تلگرام را می‌پذیرد و انتساب آن به رهبر ایران "به هیچ وجه صحیح نیست."

هفته پیش در پی مسدود شدن تلگرام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود دولت او پیام‌رسان تلگرام را در ایران فیلتر نکرده و با مسدود کردن آن مخالف بوده است.

آقای روحانی در اینستاگرام خود دستور فیلتر شدن تلگرام را "حکم سفارشی" خواند و نوشت: "اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده" باید مردم به طور شفاف در جریان چنین تصمیمی قرار بگیرند."

هرچند او مستقیما از آیت‌الله خامنه‌ای نام نبرد اما برداشت عمومی این بوده که او به رهبر ایران اشاره دارد.

آقای منتظری امروز در واکنش گفت: "اخیراً از سوی رییس جمهور محترم مطلبی در صفحه اینستاگرام منتشر شده و ذیل آن به این نکته اشاره شده بود که گویا ضمیر و مخاطب آن به رهبری معظم انقلاب بر می‌گشت؛ اما واقعاً چنین نبوده که مقام معظم رهبری دستور مسدود کردن را داده باشند.

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران در گذشته خواستار انتقال سرورهای تلگرام به این کشور شده بود که مدیر تلگرام با آن مخالفت کرد

هفته پیش بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در حکمی دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ کرد.

این شرکت‌ها مکلف شدند حکم را از روز صدور آن (دوشنبه ۱۰ اردیبهشت) اجرا و رسما تلگرام را فیلتر کنند.

علاوه بر این نهادهای رسمی مکلف شده‌اند امور خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل و کاربران را به استفاده از آنها تشویق کنند.

نگرانی‌های امنیتی عده زیادی از کاربران ایرانی در استفاده از پیام رسان‌های داخلی و به خصوص موضوع دسترسی به اطلاعات شخصی از جمله دلایل اصلی تردید شهروندان ایرانی در پیوستن به پیام‌رسان‌های داخلی بوده است.

روزنامه شرق، در شماره امروز خود (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) در گزارش مفصلی جزئیاتی از سهامداران عمده پیام رسان‌های ایرانی را منتشر کرده است.

این روزنامه از رسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان آی‌گپ، نقل کرده: "توافق میان پیام‌رسان آی‌گپ و کنسرسیومی با عضویت شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران، مجموعه شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و بانک‌های پارسیان و پاسارگاد حاصل شده است."

شرق در ادامه گزارش خود، مهرداد بذرپاش، چهره اصولگرا و صاحب‌امتیاز روزنامه وطن امروز را یکی از اعضای هیئت‌ مدیره شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران معرفی کرده است.

دفتر آقای بذرپاش البته خبر منتشر شده در روزنامه شرق را تکذیب کرد و در اطلاعیه‌ای گفت: "خبر منتشر شده در روزنامه شرق با عنوان چه کسانی سهامدار پیام رسان های داخلی هستند و ارتباط آن با بذرپاش از اساس دروغ بوده و تکذیب می شود."

در این گزارشروزنامه شرق همچنین گفته شده بخش عمده‌ای از سهام پیام رسان سروش متعلق به صدا‌وسیماست.

تلاش برای جایگزینی تلگرام با پیام رسان‌های داخلی در حالی است که به گفته وزارت ارتباطات سه پیام‌رسان داخلی در مجموع ۱۵ میلیارد تومان وام دریافت کرده‌اند.

حق نشر عکس Sharghdaily.ir
Image caption روزنامه شرق، در شماره امروز خود (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) در گزارش مفصلی جزئیاتی از سهامداران عمده پیام رسان‌های ایرانی را منتشر کرده است

امروز (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) غلامعلی جعفرزاده، نماینده مجلس از محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نقل کرده که پس از فیلتر شدن تلگرام، از ۴۵ میلیون کاربر، یک میلیون نفر این نرم‌افزار را پاک کرده‌اند.

بر همین اساس اعلام شده در این مدت میزان بازدید از تلگرام ۵۰ درصد کاهش یافته است، اما از طرف دیگر، به گفته رسول سراییان، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، تاکنون "۲۲ میلیون" پیام رسان داخلی نصب شده که "از این تعداد ۸.۵ میلیون کاربر فعال هستند."

آقای سرائیان همچنین گفته: "میزان پست‌های ارسالی در کانال‌های تلگرام کاهش ۴۰ درصدی را نمایش می‌دهد."

گرایش به فیلتر کردن تلگرام در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) قوت گرفت و به تدریج کوچ مقام‌های ایرانی به پیام رسان‌های داخلی از جمله سروش آغاز شد.

در این میان، پیام‌رسان‌هایی مانند سروش، آی‌گپ، ایتا و بله از حمایت رسانه‌ای و تبلیغاتی بیشتری برخوردار بوده‌اند.

تلگرام محبوب‌ترین پیام رسان‌ها در ایران است که تا هفته پیش به گفته وزیر ارتباطات بیش از ۴۵ میلیون در ایران کاربر داشته است.

از زمان فیلترینگ تلگرام استفاده از فیلترشکن‌ها در ایران افزایش یافته است.

در چند روز گذشته به گفته شرکت سایفون، کاربران ایران در هر ساعت ۲.۲ میلیون بار از فیلترشکن سایفون استفاده کرده‌اند.