قاسمی: حملات اسرائیل به سوریه به بهانه‌های خودساخته صورت گرفته

بهرام قاسمی حق نشر عکس Tasnim

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حملات اسرائیل اهدافی در سوریه را بشدت محکوم کرده و آن را " نقض آشکار حاکمیت" سوریه و "اقدامی تجاوزکارانه" خوانده است.

وی تاکید کرده است که حملات اسرائیل به سوریه "به بهانه‌های خودساخته و بی‌پایه و اساس صورت گرفته است."

این اولین واکنش رسمی ایران به حملاتی است که اسرائیل علیه اهدافی در سوریه شب چهارشنبه (۹ مه/۱۹ اردیبهشت) انجام داد.

اسرائیل می‌گوید در پاسخ به حملات راکتی سپاه پاسداران ایران به اهداف اسرائیلی، نیروهای نظامی آن کشور حمله‌ای گسترده به مواضع ایران در سوریه انجام داده‌اند، اما ارتش سوریه می‌گوید چهارشنبه شب به حملات اسرائیل پاسخ داده و با آن تبادل آتش داشته است.

اسرائیل سپاه قدس ایران و فرمانده آن قاسم سلیمانی را متهم کرده که ۲۰ موشک به سوی مواضع اسرائیل در اراضی اشغالی جولان شلیک کرده است.

آقای قاسمی در اظهارات خود هیچ اشاره‌ای به اهداف مورد حمله اسرائیل در خاک سوریه و یا صدمات و تلفات احتمالی نیروهای ایرانی بر اثر این حملات در سوریه نکرده است.

فرماندهی کل ارتش سوریه در بیانیه‌ای گفته است که در حملات اسرائیل سه نفر کشته و یک انبار مهمات و یک پایگاه راداری تخریب شده‌اند.

همزمان گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که مقر آن در لندن است، می‌گوید ٢٣ نیروی نظامی، شامل پنج نیروی سوری و ١٨ نفر دیگر از متحدانشان در حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که حملات ارتش این کشور علیه مواضع ایرانیان در سوریه حرکت "درستی" بوده، برای این که به گفته او "ایران از خطوط قرمز رد شده است."

او گفت که کشورش در میانه جنگی طولانی با ایران است و سیاست اسرائیل در این زمینه مشخص است: "ما اجازه نمی‌دهیم که ایران حضور نظامی‌اش در سوریه را تثبیت کند ."

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل با وجود قطعنامه سازمان ملل حاضر به عقب‌نشینی از بلندی‌های جولان نیست

واکنشهای بین‌المللی

آمریکا و بریتانیا با محکوم کردن آنچه که "حملات ایران" خوانده‌اند، از "حق دفاع اسرائیل" پشتیبانی کرده‌اند و همزمان آلمان، فرانسه و روسیه خواهان خویشتنداری ایران و اسرائیل و تلاش برای کاهش تنش شده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای "حملات راکتی تحریک‌آمیز" ایران از خاک سوریه را محکوم کرده و گفته است اسرائیل حق دفاع از خود دارد. آمریکا گفته است: "مسئولیت کامل اقدامات نامسئولانه سپاه پاسداران متوجه این نیرو است."

بریتانیا هم مسئولیت تبادل آتش را متوجه ایران دانسته و سخنگوی ترزا می، نخست وزیر این کشور، گفته است: "ما حملات ایران به اسرائیل را محکوم می‌کنیم. اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند."

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم از ایران خواسته است که اقدامی انجام ندهد. وزیر خارجه بریتانیا گفته است کشورش از روسیه می‌خواهد که از نفوذ خود برای پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده در سوریه استفاده کند.

وزیر خارجه بحرین هم در توییتی از حق دفاع اسرائیل حمایت کرده است.

در مقابل سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که مسکو به اسرائیل هشدار داده تا "از هر اقدامی که ممکن است تحریک‌آمیز به نظر برسد پرهیز کند."

آقای لاوروف خواهان گفتگو برای حل اختلافات شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است که "موقعیت فوق‌العاده پیچیده‌ای" در سوریه و میان ایران و اسرائیل وجود دارد. خانم مرکل گفته است: "تنها می‌توانم از همه طرف‌ها بخواهم که در این شرایط خویشتنداری به خرج دهند."

در عین حال هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، از "حق دفاع" برای اسرائیل حمایت کرده است.