پلیس ایران: با هنجارشکنی در ماه رمضان برخورد می‌کنیم

پلیس رمضان حق نشر عکس iSna
Image caption در سال‌های گذشته ده‌ها نفر به دلیل خوردن یا نوشیدن در ماه رمضان بازداشت شده‌اند

نیروی انتظامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در ماه رمضان با آنچه "هنجارشکنی" تشخیص دهد، "برخورد قانونی لازم" را انجام خواهد داد.

پلیس ایران گفته است حتی شهروندانی که مطابق آموزه‌های دینی اجازه دارند در ماه رمضان روزه نگیرند، حق ندارند در انظار عمومی چیزی بخورند با بنوشند.

ماه رمضان، که بسیاری از مسلمانان در آن روزه می‌گیرند، در ایران ۲۶ یا ۲۷ اردیبهشت آغاز می‌شود. در سال‌های گذشته در مواردی میان روحانیون ارشد شیعه در مورد آغاز و پایان ماه رمضان اختلافاتی وجود داشته است.

پلیس ایران می‌گوید تنها هتل‌ها، رستوران‌های بین راه و رستوران‌های واقع در ترمینال‌های مسافربری، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه آهن اجازه دارند که با دریافت مجوز و با پوشاندن محیط، غذا و نوشیدنی به مشتریانشان بدهند.

فعالیت دیگر رستوران‌ها، کافه‌ها و امثالهم در طول روز ممنوع است.

نیروی انتظامی همچنین هشدار داده‌ است که زنان و دختران باید "عفاف و حجاب" را "با دقت بیشتری" در محیط‌های عمومی رعایت کنند.

در زمستان سال ۱۳۹۶ موجی از اعتراضات زنان در ایران به راه افتاد که مخالفت با حجاب اجباری در کانون آن بود و ده‌ها نفر برای برداشتن روسری‌هایشان به نشانه اعتراض بازداشت شدند.

پلیس ایران در سال‌های گذشته ده‌ها نفر را به دلیل خوردن یا نوشیدن در طول ماه رمضان بازداشت کرده که بعضی آنها با مجازات شلاق روبرو شده‌اند.

سال گذشته تنها ۲۰ نفر در قزوین به جرم "روزه‌خواری" شلاق خوردند.