افشانی شهردار تهران شد

محمدعلی افشانی حق نشر عکس Tasnim

محمدعلی افشانی، شهردار تهران شده است. سمیع‌الله حسینی‌مکارم، رقیب آقای افشانی بود.

براساس گزارشها از ایران، آقای افشانی با کسب ۱۹ رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شود

آغاز فعالیت رسمی شهردار جدید تهران پس از ابلاغ حکم وزیر کشور خواهد بود.

آقای افشانی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی عمران از دانشگاه شیراز است. او در سال ۷۹ در اولین دوره کارشناسی ارشد مدیریت (MBA) در دانشگاه شریف ثبت نام کرد و در سال ۸۲ مدرک گرفت.

او از سال ۱۳۸۷ به عضویت شورای مرکزی ۵۵ نفره حزب اعتماد ملی در آمد که یکی از مهم‌ترین احزاب اصلاح‌طلب ایران در اواخر دهه ۸۰ به شمار می‌رود، اما پش از آن کمتر نام او، به عنوان چهره‌ای سیاسی مطرح بوده است.

حق نشر عکس Mehr

عنوان برنامه افشانی برای شهرداری تهران "شهر زیست پذیر؛ شهروند مشارکت پذیر" است، اما آن طور که از گفت‌وگوهای او برمی‌آید، مشخص نیست سیاست او در قبال اداره تهران چگونه است. او در گفت‌وگو با روزنامه شرق، مواضعی کلی و دوپهلو درباره توسعه شهری دارد. او در پاسخ به سوالی که با اشاره به ساخت‌وساز تونل و بزرگراه و پل دو طبقه می‌گوید: "هر اقدامی، اگر بر اساس مطالعات و با رعایت اصول توسعه پایدار محیط‌زیستی باشد، می‌تواند مفید باشد."

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمدعلی افشانی، (راست) بر رقیب خود سمیع‌الله حسینی‌مکارم پیروز و شهردار تهران شد

انتخاب شهردار تازه تهران به دنبال استعفای محمدعلی نجفی، صورت گرفت.

آقای نجفی روز ۲۲ اسفند سال گذشته استعفای خود را به شورای شهر تهران ارایه کرد.

آقای نجفی کمتر از یک هفته بعد از انتقادهای شدید از شهرداری تهران به دلیل رقص کودکان در یک مراسم و دستور محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، برای پیگیری قضایی این ماجرا صورت گرفت.

در پی این دستور، دادستانی تهران شهردار را برای توضیح احضار کرد و گزارش‌هایی از آزادی او به قید وثیقه یا کفالت منتشر شد.

حق نشر عکس Mizan
Image caption آقای منتظری شورای شهر را به ‌"سیاست‌بازی" متهم کرد و به صراحت از آقای نجفی خواست که دوباره استعفای خود را به شورا ارائه کند.

بسیاری استعفای آقای نجفی را ناشی از فشارهای سیاسی و قضایی می‌دانستند اما او چنین موضوعی را تأیید نکرد و دلیل آن را مشکلات مربوط به سلامتی عنوان کرده بود. هرچند که اعضای شورای شهر تهران در گفت‌‌وگوها تلویحا به فشارهای سیاسی علیه او اشاره کردند.

روز یکشنبه ۱۹ فروردین، اما درخواست کناره‌‌گیری محمدعلی نجفی از شهرداری تهران در شورای شهر به رای گذاشته شد و این استعفا با ۱۶ رای مخالف در برابر ۴ رای موافق پذیرفته نشد. اما آقای نجفی بار دیگر درخواست کناره گیری کرد.

خبر استعفای دوباره آقای نجفی ساعاتی بعد از انتقاد شدید محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، از تصمیم شورای شهر تهران به نپذیرفتن استعفای اول او منتشر شد. آقای منتظری شورای شهر را به ‌"سیاست‌بازی" متهم کرد و به صراحت از آقای نجفی خواست که دوباره استعفای خود را به شورا ارائه کند.

سرانجام روز سه‌شنبه (۱۰ آوریل/۲۱ فروردین) شورای شهر تهران با دومین استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران موافقت کرد و به این ترتیب پس از حدود هشت ماه، مدیریت او بر پایتخت ایران پایان یافت.

حق نشر عکس Mehr
حق نشر عکس Mehr