وزیر خارجه آمریکا: روحانی دستکم می‌تواند زندانیان آمریکایی را آزاد کند

مایک پومپئو ابراز امیدواری کرده تا چند هفته دیگر درباره توافق تازه با ایران تفاهم به دست آید حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پومپئو ابراز امیدواری کرده تا چند هفته دیگر درباره توافق تازه با ایران تفاهم به دست آید

وزیر خارجه آمریکا از احتمال تهیه توافقی جدید با ایران خبر داده و گفته اگر تهران خواستار رابطه تجاری با اروپایی‌هاست "دست‌کم" می‌تواند زندانیان آمریکایی را آزاد کند.

مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا از اظهارنظر درباره این‌که واشنگتن حاضر به تبادل زندانی با ایران است خودداری کرد، اما گفت امیدوار است آقای روحانی که "خود را غربی می‌پندارد" این زندانی‌ها را آزاد بکند.

وزیر خارجه آمریکا که به تازگی همراه با سه آمریکایی آزاد شده از کره شمالی به کشورش بازگشته، در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: "او [روحانی] می گوید که روابط تجاری اروپایی‌ها را می‌خواهد. این کار، آزادی زندانی‌هایی که کشورش - کشور آقای روحانی نگه داشته - حداقل کاری است که می‌تواند انجام بدهد."

رابرت لویسنون، کارمند سابق اف‌بی‌آی، سیامک و باقر نمازی، ژیائو وانگ مدرس دانشگاه، و نزار زکا شهروند لبنانی دارای کارت سبز اقامت آمریکا از زندانیان شناخته شده آمریکایی در ایران هستند.

یک سال پیش آمریکا خواستار آزادی زندانیان دو تابعیتی شده و دونالد ترامپ گفته بود که در حال آماده کردن مجازات‌هایی در این زمینه علیه ایران است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در آستانه دیدار سران دو کشور کره شمالی سه زندانی آمریکایی را آزاد کرد

توافق تازه با ایران

در حالی که ایران و شرکای اروپایی آن در حال رایزنی‌های فشرده برای حفظ توافق برجام هستند، مایک پومپئو از احتمال طرح یک توافق جدید هسته‌ای با ایران خبر داده است.

آقای پومپئو گفته امیدوار است که با متحدان آمریکا در روزها و هفته‌های آینده بر سر تهیه یک توافق جدید به تفاهم برسند، توافقی که به گفته او "موثر باشد و به طور واقعی جهان را در مقابل رفتار بد ایران حفاظت کند. "

وزیر خارجه آمریکا به ضرورت گنجاندن موضوع برنامه موشکی ایران در این توافق پیشنهادی اشاره کرده است. نپرداختن برجام به برنامه موشکی یکی از دلایل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، برای خروج از توافق برجام بود.

ایران همواره گفته است که حاضر نیست بر سر برنامه موشکی خود مذاکره کند.

در همین حال که وزیر خارجه آمریکا از احتمال تهیه یک توافق جدید با ایران خبر داده، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور ایالات متحده بر نگرانی شرکت‌های اروپایی افزوده و گفته است که احتمال دارد این شرکت‌های طرف تجارت با ایران مشمول جریمه‌های آمریکا شوند.

او تأکید کرد که این بستگی به عملکرد دولت‌های اروپایی دارد.

خروج آمریکا از برجام و اعلام تحریم‌های جدید تا شش ماه آینده، باعث دلخوری آلمان، فرانسه و بریتانیا شده که اقتصاد این کشورها ممکن است به خاطر تجارت با ایران دچار زیان شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این هفته با وزرای خارجه این کشورها در بلژیک دیدار خواهد کرد. او سفر فشرده خود را برای رایزنی با شرکای آسیایی و اروپایی آغاز کرده است.

امروز آقای ظریف بعد از دیدار یک روزه خود از پکن پایتخت چین، راهی روسیه شد. او سپس به بلژیک خواهد رفت.

"دنبال تغییر رژیم نیستم"

همزمان جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته است که تغییر رژیم ایران سیاست کنونی دولت او نیست.

او روز یکشنبه به شبکه ای بی سی گفت: "سیاست دولت ما این نیست. سیاست دولت این است که ایران هرگز به سلاح های هسته ای قابل پرتاب نزدیک نشود."

او در مصاحبه دیگری با سی ان ان در پاسخ به سوال های مکرر این شبکه در مورد مساله تغییر رژیم گفت "من در طول سالیان چیزهای زیادی نوشته و گفته ام اما آنها زمانی بود که مستقل بودم."

آقای بولتون که در ماه مارس به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ جایگزین هربرت مک مستر شد در گذشته به نفع تغییر حکومت ایران استدلال کرده است.

آقای بولتون گفت: "در شرایطی کنونی من مشاور امنیت ملی رئیس جمهور هستم. من در زمینه امنیت ملی تصمیم گیرنده نیستم. اوست که تصمیم ها را می گیرد و آنچه من به او توصیه می کنم بین ماست."

آقای بولتون در سال ۲۰۱۵ خواستار حملات هوایی به تاسیسات اتمی ایران و در سال ۲۰۱۶ هم خواستار تغییر رژیم ایران شده بود.