تظاهرکنندگان روسی خواستار توقف مسدودسازی تلگرام در کشورشان شدند

این اولین باری نیست که شهروندان روسی دست به تظاهرات مشابهی می‌زنند؛ یک ماه پیش هم هزاران نفر در اعتراض به مسدودسازی تلگرام به خیابان‌های مسکو آمده‌ بودند حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین باری نیست که شهروندان روسی دست به تظاهرات مشابهی می‌زنند؛ یک ماه پیش هم هزاران نفر در اعتراض به مسدودسازی تلگرام به خیابان‌های مسکو آمده‌ بودند

صدها نفر از شهروندان روسیه، امروز یکشنبه (بیست و سوم اردیبهشت/ ۱۳ مه) با برپایی تظاهراتی در مسکو، پایتخت این کشور از دولت روسیه خواستند به فیلترینگ پیام رسان تلگرام پایان دهد.

حدود یک ماه پیش دادگاهی در مسکو دستور مسدود کردن تلگرام را در در این کشور صادر کرده بود.

تظاهرکنندگان روسی با سردادن شعارهایی علیه دولت این کشور و در دست داشتن نوشته‌هایی به "سانسور اینترنت" در روسیه اعتراض کردند.

بعضی از شرکت کنندگان در راهپیمایی امروز موشک‌های کاغذی که نماد پیامرسان تلگرام است درست کردند و آنها به هوا پرتاب کردند.

گفته شده بیست نفر در این تظاهرات دستگیر شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از شرکت کنندگان در راهپیمایی امروز موشک‌های کاغذی که نماد پیامرسان تلگرام است درست کردند و آنها به هوا پرتاب کردند

میخاییل کاسیانف، یکی از سیاستمداران مخالف دولت خطاب به تظاهرکنندگان گفته است: "مقام‌ها (روسی) می‌خواهند پیام‌ها و زندگی خصوصی ما را بگیرند؛ اینترنت اصلی‌ترین آزادی است که برای همه ما وجود دارد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین چیزی اتفاق بیافتد."

این اولین باری نیست که شهروندان روسی دست به تظاهرات مشابهی می‌زنند؛ یک ماه پیش هم هزاران نفر در اعتراض به مسدودسازی تلگرام به خیابان‌های مسکو آمده‌ بودند.

پاول دوروف، موسس تلگرام گفته است روس‌ها هفت درصد کاربران تلگرام را تشکیل می‌دهند.

هفت ماه پیش هم (اکنبر ۲۰۱۷) این پیام رسان به دلیل خودداری از ارائه‌ کلیدهای رمزنگاری پیام‌های کاربران به سازمان اطلاعات و امنیت روسیه ۸۰۰ هزار روبل معادل ۱۳ هزار دلار جریمه شد.

مقامات امنیتی روسیه می‌گویند برای جلوگیری از حوادثی مانند انفجار در متروی سن پترزبورگ در آوریل سال گذشته به دسترسی به محتوای پیام‌های کاربران تلگرام نیاز دارند.

به گفته سازمان اطلاعات و امنیت روسیه (FSB) عاملان بمب‌گذاری در متروی سن‌پترزبورگ از تلگرام برای ارتباط استفاده کرده بودند؛ در آن انفجار ۱۴ نفر کشته شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تلگرام در حال حاضر پرطرفدارترین پیام‌رسان در ایران است و تعداد کاربران آن به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد

در کشور همسایه، ایران هم حدود دو هفته پیش دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در حکمی دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ کرد.

بنابر حکم ابلاغ شده این شرکت‌ها مکلف شدند از روز صدور حکم (دوشنبه ۱۰ اردیبهشت) این حکم را اجرا کنند.

گرایش به فیلترینگ تلگرام در ایران در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) قوت گرفت و به تدریج کوچ مقام‌های ایرانی به پیام رسان‌های داخلی از جمله سروش آغاز شد.

نگرانی‌های امنیتی عده زیادی از کاربران ایرانی در استفاده از پیام رسان‌های داخلی و به خصوص موضوع دسترسی به اطلاعات شخصی از جمله دلایل اصلی تردید شهروندان ایرانی در پیوستن به پیام رسان‌های داخلی بوده است.

تلگرام در حال حاضر پرطرفدارترین پیام‌رسان در ایران است و تعداد کاربران آن به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد.

ایران در گذشته خواستار انتقال سرورهای تلگرام به این کشور شده بود اما مدیر تلگرام با این درخواست مخالفت کرد.

مقام‌های ایران گفته بودند تلگرام در صورتی می‌تواند به فعالیت ادامه دهد که از قوانین داخل ایران تبعیت کند.

موضوعات مرتبط