واکنش دولت روحانی به مخالفان برجام: هم دلواپس حضور آمریکا بودند هم شاکی خروجش

دولت ایران پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که فعلا در توافق و تعهدات خود در آن پابیند می ماند حق نشر عکس President.ir
Image caption دولت ایران پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که فعلا در توافق و تعهدات خود در آن پابیند می ماند

کمتر از یک هفته پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و انتقادها از این رویداد از جمله انتشار بیانیه‌ای از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین درباره "هزینه ۳۰ میلیارد دلاری" این توافق برای برنامه‌های اتمی ایران، یک بیانیه از سوی دولت حسن روحانی گفته این افراد به جای "عذرخواهی از مواضع نادرست خود" حالا "طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند".

این بیانیه از سوی دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت صادر شده و می‌گوید "متأسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند و حاضر نیستند به این سئوال پاسخ دهند که خسارت‌های تحریم ظالمانه بر ملت ایران چه میزان بوده و برای پیش‌گیری به موقع از آن خسارت‌ها چه کرده‌اند".

محمود احمدی‌نژاد هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای گفته بود که با مذاکرات هسته‌ای پنهانی با آمریکا در عمان که در زمان ریاست جمهوری او شروع شد مخالف بوده است.

رئیس جمهور پیشین ایران در این بیانیه گفته بود در زمان ریاست جمهوری‌اش "در حضور مقام های ارشد" که عموما اشاره‌ای غیرمستقیم به آیت‌الله علی خامنه‌ای است "اعلام کردم که مذاکره در شرایطی که دشمن تصور می‌کند دست بالا را دارد و تحریم‌ها اثر گذار بوده است، به ضرر کشور تمام می شود".

آقای احمدی‌نژاد به توافق برجام تاخته و گفته با محدودیت‌هایی که ایران در برجام پذیرفته "بیش از ٣٠ میلیارد دلار تاسیسات هسته‌ای متوقف یا از دور خارج شد."

او مفاد این توافق را علیه ایران توصیف از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده است.

در بیانیه ای که امروز از سوی دولت حسن روحانی منتشر شده، بدون اشاره مستقیم به نام محمود احمدی‌نژاد گفته شده افرادی که زمانی قدرت داشتند و امروز از در مخالفت با دولت حرف می‌زنند "در تعارضی آشکار، هم دلواپس حضور آمریکا در برجام بوده‌اند و هم شاکی خروج آمریکا از برجام".

بیانیه شورای اطلاع رسانی دولت حسن روحانی گفته منتقدان "هیچگاه حاضر نیستند از ناتوانی خود در ارائه راه‌های جایگزین برجام سخن بگویند و صادقانه بابت رویکرد غلط و کارشکنی های خود در روند پیشرفت کشور، از ملت عذرخواهی کنند".

دولت ایران در این بیانیه بار دیگر از مفاد توافق برجام دفاع کرده و گفته "رئیس جمهور فعلی آمریکا مدعی است در جریان برجام کاملا متضرر شده است و ایران را کشوری می‌داند که بدترین توافق را به او تحمیل کرده‌ است. او خروج از برجام را پاسخی برای تحقیر آمریکا در برابر ایران می‌داند".

این بیانیه می گوید دولت آقای روحانی "اعلام می‌کند که تمامی مراحل مذاکرات و توافق، در چارچوب قانون اساسی، اختیارات و مسئولیت‌های رئیس جمهور و مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده است".

مطابق قوانین ایران مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای اجرایی شدن باید به تصویب آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران، برسد.