زنگنه: اگر توتال خارج شود، شرکت ملی نفت چین جایگزین می‌شود

حق نشر عکس AFP

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است در صورتی که شرکت توتال از قرارداد طرح توسعه پارس جنوبی خارج شود، شرکت ملی نفت چین جایگزین آن خواهد شد.

شرکت فرانسوی توتال روز گذشته اعلام کرد با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، در صورتی که ایالات متحده برای این شرکت معافیت از تحریم قایل نشود مجبور به توقف فعالیت‌هایش در ایران خواهد بود.

شرکت توتال در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی مشارکت دارد و گفته است تا کنون در پارس جنوبی کمتر از ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

قرارداد توتال با ایران، اولین سرمایه‌گذاری عمده شرکت‌های انرژی غربی در ایران پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بین‌المللی به شمار می‌رفت.

آقای زنگنه به خبرگزاری نفت ایران گفته است اگر توتال نتواند از آمریکا معافیت از تحریم بگیرد، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) جایگزین آن شده و سهام توتال طبق قرارداد در اختیار شرکت چینی قرار می‌گیرد.

شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس، موافقتنامه اصولی برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضا کرده بودند.

وزیر نفت ایران گفته است اگر شرکت چینی هم ار مشارکت در این طرح انصراف دهد، طرح توسعه پارس جنوبی به پتروپارس سپرده خواهد شد.

او در باره توان فنی شرکت چینی و پتروپارس برای اجرای این طرح گفته است "این شرکت‌ها می‌توانند بخش نخست و تولید گاز را انجام دهند و بی‌شک کار متوقف نمی‌شود."

شرکت توتال از دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش نفت و گاز با ایران همکاری داشته و به خصوص در اکتشاف و توسعه میدان نفتی سیری و ذخایر گازی پارس جنوبی فعال بوده است.