وزیر ارتباطات ایران: کاربران ایرانی در برابر فیلترینگ مقاومت می‌کنند

حق نشر عکس Mehr
Image caption حسن روحانی چند ماه پیش گفته بود دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته است کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران در برابر دستور قضایی در مورد استفاده از فیلترشکن‌ها مقاومت می‌کنند.

آقای آذری جهرمی گفته است این اقدام کاربران اینترنت در ایران، امنیت فضای مجازی در ایران را با چالش مواجه ساخته است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ۵ ماه پیش گفته بود دولت او از آزادی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کند و شبکه‌های اجتماعی را فیلتر نخواهد کرد.

آقای روحانی در نشستی با حضور آقای آذری جهرمی گفته بود "وزیر ما اینجاست و به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت".

اخیرا تلگرام در ایران فیلتر شد که این کار باعث کند شدن اینترنت و محدود شدن دسترسی به وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی شد.

وزیر ارتباطات ایران با گفتن این که"اقدام جدیدی" در خصوص انسداد فیلترشکن‌ها آغاز نشده است افزود "باید سیاست و تکلیف" فیلتر و فیلترشکن در ایران مشخص شود.

او گفته است بسیاری از فیلترشکن ها "کاربرد ضدامنیتی" دارند.

بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای، که در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران ابلاغ شد، توزیع فیلترشکن در ایران جرم محسوب می‌شود.

طبق این قانون اگر کسی فیلترشکن انتشار دهد یا به افراد دیگر از طریق اینترنت آموزش دهد که چگونه می‌توان از فیلترینگ عبور کرد، مجرم است و این کار مصداق جرم به حساب می‌آید.

این در حالی است که بسیاری از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در ایران فیلتر شده‌اند و کاربران با فیلترشکن‌ها برای دور زدن این فیلترها تلاش می‌کنند.

آقای آذری جهرمی گفته است "متاسفانه آنچه که بر اساس شواهد مشاهده می‌کنیم کاربران شبکه‌های اجتماعی در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستند و این موضوع باعث شده که متاسفانه ترویج بسیاری در فیلترشکن‌ها داشته باشیم."

او گفته است "مقابله با فیلترشکن‌ها کار ساده‌ای نیست؛ چرا که هم تنوع زیادی در این فیلترشکن‌ها وجود دارد و هم تعداد آنها بسیار است و مکانیزم‌هایی که به کار می‌برند نیز به شدت پیچیده است."