وزارت کشور ایران: با برهم زنندگان نظم در کازرون برخورد می‌کنیم

درگیری کازرون حق نشر عکس UGC

وزارت کشور ایران در نخستین واکنش به درگیری‌های شب گذشته در کازرون می‌گوید حوادث اخیر در کازرون "بیش از آنکه جنبه تقسیماتی داشته باشد ریشه در عوامل دیگری دارد."

این وزارت خانه در همین رابطه تاکید کرده است که مقامات "با عناصرى که با اهداف دیگرى سعى در برهم زدن نظم و امنیت عمومى داشته‌اند برخورد قاطع قانونى انجام خواهد شد."

در عین حال در این بیانیه تاکید شده است: "با تقاضای صاحب‌نظران منطقه و به‌ منظور بررسی دقیق و لحاظ پیشنهادات مردمی و رفع کاستی‌های موجود، طرح پیشنهادی تا تأمین خواسته‌هاى کارشناسى و منطقى مردم منطقه، در دفتر تقسیمات کشورى متوقف شده است."

بیشتر بخوانید:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مردم کازرون به چه اعتراض دارند؟

درگیری کازرون بر سر چیست؟

بحران تقسیمات کشوری در جمهوری اسلامی؛ از قزوین تا کازرون

اعتراضات کازرون، چندین کشته، دهها زخمی و بازداشتی برجای گذاشت

اعتراضات در شهر کازرون 'به خشونت کشیده شد'

گزارش‌های غیررسمی از تجمع چهارشنبه شب معترضان در شهر کازرون در جنوب ایران حاکی از چندین کشته، ده‌ها زخمی و بازداشتی است

یک شاهد عینی در کازرون به بی‌بی‌سی گفت که اوضاع شهر امروز نیز ملتهب است. ماموران امنیتی در نقاط مختلف شهر از جمله روبروی مراکز درمانی حضور گسترده دارند.

همچنین گفته شده که اعتراضات پراکنده‌ای نیز امروز صبح در شهر برگزار شده است.

نخستین تجمع اعتراضی مردم کازرون ۸ مرداد۹۶ در پی اعلام طرح تقسیم شهرستان کازرون برگزار شد و در این اعتراض بازار تعطیل و معترضان مقابل دفتر محمد خرسند، امام جمعه کازرون، تجمع کردند.

این طرح را حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس، در زمان انتخاباتش وعده داده بود. آقای رضازاده در ۱۷ مردادماه سال گذشته در پیامی تلگرامی خبر از تشکیل شهرستان جدید داد.

معترضان این طرح می‌گویند که آقای رضازاده متعلق به همان منطقه‌ای است که خواستار شهرستان شدن آن شده و این به آن معنا است که می‌خواهد امکانات محدود کازرون را محدودتر کرده و شرایط شهرستان جدید را بهبود بخشد.

حق نشر عکس UGC

شهرستان جدید که طرح آن به مجلس ارائه شد، "کوه چنار" نام دارد، ترکیبی از دو نام "کوهمره نودان" و "چنار شیجان" دو شهر از توابع شهرستان کازرون. در تقسیمات ارائه شده به مجلس "بیشاپور" و "امامزاده سید حسین" که جزو مناطق تاریخی، مذهبی و تفریحی شهرستان کازرون است در شهرستان جدید قرار می‌گیرد.

بهرام پارسایی نژاد، نماینده شیراز در مجلس، پیشتر در اظهاراتی عامل اصلی این ناآرامی‌ها را اعتراض به تقسیمات کشوری ندانسته و گفته بود: "همان اعتراضاتی است که به طور کلی در بخش‌های دیگر جامعه هم می‌بینیم و شاهدیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و همچنین اوضاع اشتغال اعتراض دارند و به نظر می‌رسد مردم سعی می‌کنند با اتکا به این بهانه‌ها صدای خود را به گوش مسئولان برسانند."

در همین حال نیز پیشتر رسانه‌های ایران گزارش دادند که اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، و همچنین استاندار فارس طرح موسوم به "انتزاع کازرون" (تقسیم کازرون) را منتفی اعلام کرده‌اند.

موضوعات مرتبط