پارلمان کانادا به درج سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی و توقف مذاکره با ایران رای داد

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا حق نشر عکس The Canadian Press
Image caption جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و اعضای کابینه اش به طرح رای مثبت داده‌اند

پارلمان کانادا در مصوبه‌ای به توقف مذاکرات از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران رای داده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروه های حامی تروریسم کرده است.

این طرح از سوی نماینده حزب محافظه‌کار در مجلس ارائه شده بود اما جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که از حزب لیبرال است، به حمایت از آن قیام کرد و به دنبال رای مثبت او تمامی اعضای لیبرال کابینه به طرح رای مثبت دادند.

طرح مشابهی در این زمینه چند هفته پیش با مخالفت نخست وزیر کانادا و حزبش رو به رو شد و رای نیاورده بود. نظام سیاسی کانادا پارلمانی است و مطابق آن نخست وزیر و اعضای کابینه، همزمان نماینده مجلس این کشور هم هستند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصمیم مجلس کانادا را محکوم کرده است. آقای قاسمی گفته "هرچند، تصویب این طرح در مراحل اولیه قرار داشته و تا تبدیل آن به قانون باید مراحل دیگری را طی کند اما در صورت تصویب نهایی، بی شک یک خطای راهبردی و اساسی با آثاری مخرب خواهد بود".

کانادا در سال ۱۳۹۱ سفارتش در تهران را تعطیل کرد و با "عنصرنامطلوب" خواندن دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران روابط خود را با این کشور به حالت تعلیق درآورد.

پس از پیروزی حسن روحانی در ایران و روی کار آمدن جاستین ترودو به عنوان نخست وزیر جدید کانادا دو کشور به از سرگیری روابط اظهار تمایل کردند. در ۵ سال گذشته هیات‌هایی از دو کشور با هدف بهبود روابط با هم ملاقات کرده‌اند اما نتوانستند اقدامی عملی برای از سرگیری روابط دوجانبه انجام دهند.

در حال حاضر پارلمان کانادا به مصوبه ای رای داده که نه تنها راه از سرگیری روابط دوجانبه با ایران را بسته، بلکه سپاه پاسداران را هم بخشی از ساختار نظامی جمهوری اسلامی را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است.

Image caption کانادا خواستار تحقیقات مستقل درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین تهران است

کانادا چند هفته پیش از قطع روابط با ایران، رسما این کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد. این اقدام منجر به از دست رفتن مصونیت‌های متعارف دیپلماتیک ماموران دولت جمهوری اسلامی ایران در خاک کانادا شده است.

دو سال پیش دادگاهی در کانادا رای داده بود که میلیون‌ها دلار از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران به خانواده قربانیان حملات گروه‌های حزب‌الله و حماس، پرداخت شود. بر اساس این رای اموال و دارایی‌های غیر دیپلماتیک ایران از جمله حساب‌های بانکی این کشور در کانادا می تواند در اختیار خانواده‌های قربانیان حملات حزب‌الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس قرار ‌گیرد.

ایران و کانادا در بیشتر سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران روابط سردی داشته‌اند.

این روابط در چند سال اخیر و پس از ماجرای قتل زهرا کاظمی، عکاس ایرانی‌تبار مقیم کانادا، هنگام دیدار از ایران وخامت بیشتری پیدا کرد. گزارش شد که خانم کاظمی هنگام عکسبرداری از نمای خارجی زندان اوین در تهران بازداشت شد و چهارده روز بعد، در زندان اوین درگذشت.

خانم کاظمی تابعیت دوگانه ایران و کانادا داشت. وزیر اطلاعات وقت ایران اخیرا گفته سعید مرتضوی دادستان وقت تهران عامل قتل خانم کاظمی است.

در ماه های اخیر مقام های قوه قضائیه ایران اعلام کردند که کاووس سیدامامی محقق ایرانی- کانادایی که به اتهام فعالیت هایی در زمینه محیط زیست ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شده بود، در زندان اوین تهران خودکشی کرده است. خانواده او خودکشی را محتمل نمی دانند و می گویند نیروهای امنیتی ایران با دفن پیکر آقای سیدامامی مانع تحقیقات مستقل شدند.

کانادا میزبان گروه بزرگی از مهاجران ایرانی است. منابع ایرانی تعداد مهاجران این کشور در کانادا را ۴۰۰ هزار نفر عنوان می کنند.

حق نشر عکس RSF
Image caption وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی می گوید سعید مرتضوی دادستان وفت تهران عامل مرگ زهرا کاظمی در زندان اوین تهران است