انتقاد از نبود زنان در بیلبورد حمایت از تیم ملی ایران در میدان ولی‌عصر

بیلبورد حق نشر عکس Irna

نصب بیلبوردی در میدان ولی‌عصر تهران در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران که در آن هیچ زنی حضور ندارد، با انتقادهای گسترده‌ای به ویژه در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

عنوان این بیلبورد "باهم قهرمانیم، یک ملت یک ضربان" و بهانه آن حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که قرار است از فردا (چهارشنبه ۲۴ خرداد) آغاز شود.

در تصویر این بیلبورد مردانی با پوشش‌هایی از قومیت‌های مختلف ایران در حال شادی دیده می‌شوند.

در شبکه‌های اجتماعی بعضی از کاربران؛ چه زن و چه مرد به نبود زنان در این پوستر اعتراض کرده‌اند.

بنفشه جمالی، یکی از کاربران در توئیتر نوشته است: "ما زنان هیچ سهمی از شادی‌های کشورمون نداریم. پوستری که در میدون ولیعصر به مناسبت جام جهانی نصب شده. وقتی از تبعیض جنسیتی و حذف نیمی از جمعیت کشور حرف میزنیم یعنی همین"

مسئولان شهرداری تهران موسسه اوج وابسته به سپاه را به عنوان متولی این طرح معرفی کرده‌اند.

هزینه و اعتبارات موسسه اوج توسط سپاه پاسداران تامین می‌شود. این موسسه تولید سریال پایتخت ۵ را هم بر عهده داشت.

برزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران به خبرگزاری ایرنا گفته است که "محتوای این بیلبورد با آنکه در اختیار سازمان اوج قرار دارد اما با هماهنگی شهرداری بوده است."

آقای ضرغامی گفته است: "طراح این بیلبورد قصد نداشته تماشاگران زن و مرد ایرانی را توصیف کند بلکه قومیت بازیکنان حاضر در تیم ملی فوتبال ایران در این دوره از مسابقات جام جهانی را به تصویر کشیده است."

او همچنین گفته: "محتوای این بیلبورد، تصویرسازی از تیم ملی است و در آن اصلا موضوع زنان یا مردان مطرح نبوده است."

بنابر اعلام شهرداری تهران، مسئولان موسسه اوج هم در متن و هم طراحی با این سازمان (شهرداری) هماهنگی داشته‌اند.

حق نشر عکس Iqna
Image caption یکی از اعضای هیات رییسه شورای شهر تهران از سازمان زیباسازی شهرداری تهران خواست که نسبت به اصلاح این بیلبورد اقدام کند

زهرا نژادبهرام، از اعضای هیات رییسه شورای شهر تهران از سازمان زیباسازی شهرداری تهران خواسته که نسبت به اصلاح این "دیوارنگاره" اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم نژادبهرام گفته است: "در این دیوارنگاره تصویر همه قومیت‌ها به نشانه اتحاد در جام جهانی است؛ اما متاسفانه تصویر زنان در این دیوارنگاره خالی است."

او همچنین گفته است: "جای نگرانی است که در شهر، تصاویر تک جنسیتی منتشر شود و نیمی از جمعیت جامعه یعنی زنان فراموش شوند."

تعداد زنان فوتبالدوست در ایران کم نیست و با اینکه بحث ورود زنان به ایران سابقه ای طولانی دارد و در دولتهای مختلف این بحث مطرح شده است، اما همچنان مطالبه ورود زنان به ورزشگاه ها بی پاسخ مانده است.

البته در مواردی هم طرفداران فوتبال زن با پوشش مردانه خود را به استادیوم فوتبال رسانده‌اند.

مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه قرار است از فردا شروع شود و ایران در اولین بازی خود روز جمعه (۲۵ خرداد) به مصاف مراکش خواهد رفت.