'زنان درویش در زندان قرچک مورد ضرب و شتم گارد زندان قرار گرفته‌اند'

دراویش زن حق نشر عکس Majzooban Noor
Image caption دراویش زن زندانی در زندان قرچک

براساس گزارشهای رسیده از ایران، روز گذشته زنان درویش در زندان قرچک مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و حال تعدادی از آنها وخیم گزارش شده است.

صدیقه خلیلی، مادر سپیده مرادی یکی از زنان درویش زندانی در گفتگو با مجذوبان نور با اشاره به اینکه خانواده‌ها در حال حاضر در مقابل زندان تجمع کرده‌اند، گفت: "هیچ کاری انجام نداده‌اند، چند مامور آمدند و گفتند دیروز شورش شده، زندانیان این‌ها را زدند، گارد دخالت کرده و بچه‌ها را زده است."

خانم خلیلی همچنین گفته است: "براساس خبری که به من رسیده، دخترم سپیده نمی‌تواند راه برود، کارت تلفن و کارت بانکشان را گرفتند و اجازه هواخوری هم ندارند."

سایت مجذوبان نور در همین حال با اشاره به مقررات آیین‌نامه داخلی سازمان زندان‌ها نوشته است که زنان درویش در بندهای عمومی زندان قرچک نگهداری می‌شوند و "ماموران زندان، زندانیان جرائم عمومی را تحریک کرده و زمینه این تنش و درگیری را فراهم کرده‌اند."

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: دراویش زن زندانی امکانات درمانی ندارند

نگرانی از وضعیت دراویش بازداشتی؛ 'تهدید به تجاوز به همسر یکی از دراویش'

رهبر دراویش گنابادی: نمی‌توانم بیرون بیایم اما در منزل آزادم

'۱۷۰ نفر از دراویش گنابادی در بیمارستان بستری هستند'

دراویش گنابادی و کشمکش با حکومت ایران؛ گاهشمار

در همین حال مهیار شالچی، همسر شیما انتصاری یکی دیگر از زندان درویش زندانی، درباره ضرب و شتم این زندانیان گفت: "تلفن‌ها قطع است و چند زندانی خبر داده‌اند و چند نفر مختلف این موضوع را تائید کردند."

آقای شالچی با اشاره به اینکه مقابل زندان هستند گفت: "مقامات از زندان آمدند و موضوع را تکذیب کردند، یکی هم می‌گوید ما آنجا فیلمبردار داشتیم و دکتر آوردیم و از صحبت‌هایشان مشخص است که آنها را کتک زده‌اند."

در بهمن‌ماه گذشته در خیابان پاسداران تهران درگیری‌هایی بین دراویش و نیروهای امنیتی و انتظامی رخ داد. دراویش می‌خواستند مانع ورود این نیروها به خانه نورعلی تابنده قطب دراویش شوند.

این درگیری منجر به کشته‌شدن دو بسیجی و سه مامور انتظامی و بازداشت شدن صدها نفر از دراویش گنابادی شد که تعداد زیادی از آنها بر اثر ضرب و شتم زخمی شدند. محمد ثلاث یکی از دراویش هم به اتهام قتل سه مامور انتظامی به اعدام محکوم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دراویش زن زندانی در زندان شهر ری(قرچک) با آزارو بدرفتاری روبرو هستند و از "مراقبت‌های پزشکی ضروری" محروم شده‌اند.