مخالفت رهبر ایران با تصویب لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم

سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس در جلسه دیدار با رهبر ایران حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption هنگام بررسی این لایحه علی لاریجانی رییس مجلس گفته بود که رهبر ایران درباره این لایحه نظری ندارد

رهبر ایران در دیدار با نمایندگان مجلس از آنها خواست به جای تصویب لایحه جنجالی پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی، قوانین دیگری درباره این موضوع تهیه و تصویب کنند.

به دنبال اختلاف‌ شدید میان نمایندگان حامی و منتقد دولت، تصویب لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم دو ماه به تعویق افتاده است. در صورت تصویب نشدن این لایحه ممکن است نام ایران در فهرست سیاه پولشویی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قرار بگیرد.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین درباره وظایف نمایندگان گفته است که اگر آنها "رفتار انقلابی" نداشته باشند ادامه کارشان از نظر شرعی و قانونی اشکال دارد.

او گفته است: "همانگونه که درباره برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی اخیرا مطرح شده در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلا در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند."

آیت‌الله علی خامنه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس که امروز به دیدارش رفته بودند٬ گفت که قدرت‌های بزرگ بر اساس منافع و مصالح خود این معاهدات بین‌المللی را آماده می‌کنند و دولت‌های همسو یا مرعوب هم این کنوانسیون‌ها را در کشورشان تصویب می‌کنند.

او با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران ‌لزومی ندارد این معاهدات را تصویب کند٬ اضافه کرد: "اگر یک دولت مستقلی مثل جمهوری اسلامی پیدا شود که آن را نپذیرد، سرش می‌ریزند که آقا ۱۵۰ کشور این معاهده را قبول کرده‌اند، شما چطور قبول نمی‌کنید؟ بعضی از این معاهدات مواد مفیدی دارند؛ عیبی ندارد. راه‌ حل مسئله این است که مجلس خودش قانون بگذارد، مثلا یک قانون مبارزه با پول‌شویی. هیچ لزومی ندارد ما چیزهایی که نمی‌دانیم به کجا ختم می‌شود و حتی می‌دانیم که مشکلاتی دارد، به‌خاطر آن جهات مثبت قبول کنیم."

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption خامنه‌ای: راه‌ حل مسئله این است که مجلس خودش قانون بگذارد، مثلا یک قانون مبارزه با پول‌شویی

هنگام بررسی این لایحه علی لاریجانی رییس مجلس گفته بود که رهبر ایران درباره این لایحه نظری ندارد و معتقد است که مجلس و دولت خود تصمیم‌گیرنده باشند. اما امروز٬ چهارشنبه ۳۰ خرداد آیت‌الله خامنه‌ای با این اظهارات مخالفت صریح خود را با پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی اعلام کرد.

رهبر ایران در حضور نمایندگان موافق و مخالف لایحه گفت که موارد پیشنهادی برای تصویب "نباید خلاف مصالح کشور باشند. البته در مجلس که عمدا این صورت نمی‌گیرد."

نمایندگان مجلس پیشتر از ارسال پیامک‌هایی خبر داده بودند که به گفته آنها نمایندگان را تهدید می‌کرد که این لایحه را امضا نکنند. علی مطهری نایب رییس مجلس نماینده ولی فقیه در مشهد را به ارسال پیامک‌ها متهم کرده بود.

رهبر ایران نمایندگان مجلس را به رفتار "عاقلانه" توصیه کرده و گفته است: شما در سوگند نمایندگی متعهد می‌شوید که از مبانی و دستاوردهای انقلاب و نظام صیانت کنید و عمل به این سوگند جز با رفتار انقلابی به معنای صحیح آن ممکن نیست، ضمن اینکه اگر به این تعهد عمل نشود، حضور نماینده در مجلس از لحاظ قانون اساسی و شرع دچار اشکال می‌شود.