وضعیت آب در خوزستان و بوشهر به اعتراضات و تعطیلی پتروشیمی آبادان انجامید

اعتراضهای امروز جلوی فرمانداری حق نشر عکس UGC
Image caption اعتراض امروز جلوی فرمانداری آبادان

ده‌ها نفر از معترضان به شوری آب لوله‌کشی در آبادان، در استان خوزستان ایران، در مقابل فرمانداری و اداره آب و فاضلاب این شهر تجمع کردند و عده‌ای نیز در استان بوشهر یک جاده را بستند.

بخشی از پتروشیمی آبادان نیز به دلیل احتمال آسیب ناشی از شوری آب تعطیل شده است.

معترضان آبادانی مقابل فرمانداری با "خائن" خواندن مسئولان خواهان استعفای آنها شدند و شعار دادند: "ما آب می‌خوایم نه غزه، بیست ساله که این وضعه" آنها در برابر اداره آب شعار می‌دادند: "دشمن ما همین جا است، دروغ می‌گن آمریکا است".

چند نفر از اهالی وحدتیه، در استان بوشهر هم جاده بوشهر-شیراز را بستند. یکی از این معترضان می‌گوید در این منطقه پنجاه روز است که آب ندارند.

در سال‌های اخیر استان‌های جنوبی، غربی و مرکزی ایران صحنه اعتراض به وضعیت آب بوده است.

گفته‌های چند نفر از اهالی آبادان حاکی از آن است که با شور شدن آب در روزهای اخیر، قیمت آب معدنی و بشکه‌ای در این شهر تا بیش از دو برابر گران شده است.

ساکنان آبادان می‌گویند به طور معمول از دستگاه‌های تصفیه خانگی استفاده می‌کردند، اما شدت شوری به قدری است که فیلترهای دستگاه‌های خانگی دیگر قدرت تصفیه آب را ندارند.

حق نشر عکس ugc
Image caption بستن جاده در محور شیراز - بوشهر

محسن کعب عمیر، مسئول روابط عمومی پتروشیمی آبادان به خبرگزاری ایلنا گفته است: " پیرو افزایش شوری آب بهمنشیر و رسیدن به بالای حد مجاز و به جهت جلوگیری از آسیب‌های فنی تجهیزات و ارائه کمک بهتر به آب شرب مصرفی شهر و شرکت پتروشیمی آبادان، بخشی از واحدهای عملیاتی این مجتمع به مدت ۴۸ ساعت با برنامه‌ریزی‌های فنی از مدار خارج شده‌ است."

برخی ساکنان آبادان همچنین نگران آن هستند که شوری آب به نخل‌ها و دام‌ها ضربه بزند.

یکی از اهالی این شهر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "تصاویر و صحنه‌های صف آب در آبادان و خرمشهر شبیه صحنه‌های شهرهای یمن و سومالی است."

به دنبال خبری شدن اعتراضات آب در خوزستان و بوشهر، برخی مخاطبان از رشت، اصفهان، برازجان، گناوه و چند شهر دیگر با بی‌بی‌سی تماس گرفتند و گفتند که مشکلات مشابهی دارند.

کارشناسان، سدسازی‌های وسیع، پروژه‌های انتقال آب و فرسودگی تاسیسات و تکنولوژی آب در ایران را از دلایل مشکلات جاری می‌دانند.