'بیش از یک سوم' جمعیت ایران بازی دیجیتال می‌کنند

بازی‌های دیجیتال حق نشر عکس Getty Images

میانگین مدت زمان بازی‌های دیجیتال (کامپیوتری، ویدئویی) در ایران، از ۷۹ دقیقه در روز در سال ۹۴ بـه ۹۰ دقیقه در سال ۹۶ رسیده است.

گزارش "نمای باز ۱۳۹۶"، اولین گزارش از دوره جدید گزارش‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (دایرک) امروز منتشر شد.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای "مؤسسه‌ای فرهنگی، هنری، غیرانتفاعی و غیردولتی" است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد ایران فعالیت می‌کند.

این "پیمایش ملی" بر اساس مطالعه یک جمعیت آماری هشت هزار نفری انجام شده و نشان می‌دهد که مدت زمان بازی‌های دیجیتال در ایران "بـه طرز معنی‌داری" افزایش یافته است به گونه‌ای که بطور متوسط در هر خانوار ایرانی یک نفر بازی دیجیتال می‌کند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد بازیکنان دیجیتال "به سرعت" در حال افزایش است و از ۲۳ میلیون نفر در سال ۹۴ بـه ۲۸ میلیون نفر در سال ٩٦ رسیده است. میانگین سن بازیکنان نیز در این مدت از ٢١ سال به ١٩ سال کاهش یافته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هفتاد درصد جمعیت هشتاد و یک میلیونی ایران به اینترنت دسترسی دارند

گزارش نمای باز ۱۳۹۶نشان می‌دهد که موجی از بازیکنان کودک و نوجوان به این بازی‌ها روی آورده‌اند که باعث کاهش میانگین سنی بازیکنان دیجیتال در ایران شده و بیش از یک سوم جمعیت (٣٥ درصد) بازی دیجیتال می‌کنند، تعداد بازیکنان مرد تقریبا دو برابر بازیکنان زن است (٤٥ به ٢٤)، بیشتر آنها مجردند (٧٨ درصد)، تحصیلات زیر دیپلم (٦٦ درصد) دارند، بطور متوسط روزی نود دقیقه بازی می‌کنند و بازی را بیشتر با گوشی‌های هوشمند (٧٧درصد) انجام می‌دهند.

گزارش همچنین به استقبال بازیکنان از کنسول - بخصوص PS4 آخرین کنسول سونی- اشاره می‌کند و می‌گوید این استقبال باعث تغییرات "مشخصی" در بازار نرم‌افزار و سخت‌افزار شده است.

افزایش تعداد بازیکنان و ضریب نفوذ در خانواده سبب شده کـه درآمـد بـازار بازیهـای دیجیتال از ۴۶۰ میلیارد تومان در سـال ۹۴ بـه ۹۲۰ میلیارد تومان در پایـان سال ۹۶ افزایش پیدا کند.

گزارش نشان می‌دهد که ٨٤ درصد بازیکنان دیجیتال در ایران به اینترنت دسترسی دارند و نزدیک به نیمی از آنها (٤٨ درصد) آنلاین بازی می‌کنند.

این گزارش همچنین ده بازی محبوب بازیکنان ایرانی را معرفی کرده که Clash of Clans، PES، GTA، CounterStrike و فیفا محبوبترین بازی‌ها هستند.

بازی‌های تولید ایران شش درصد بازار بازی‌های دیجیتال ایران را در اختیار دارند. بازی باقلوا محبوبترین بازی دیجتال تولید ایران است و در بین کل بازی‌های محبوب در رده هفتم است.