نشست وزرای خارجه برجام با نزدیک شدن زمان اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption از راست عباس عراقچی مسئول پیگیری اجرای برجام در ایران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

با نزدیک شدن زمان بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، وزرای خارجه کشورهای عضو توافق هسته‌ای برجام به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه این هفته در وین پایتخت اتریش با هم دیدار می‌کنند.

این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه است که ایالات متحده آمریکا به دلیل خروج از توافق در آن حضور ندارد. قرار است تحریم‌های آمریکا که با برجام لغو شده بود از نیمه تابستان امسال دوباره علیه ایران برقرار شود.

ایرنا - خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی - می‌گوید این نشست به درخواست ایران برگزار می‌شود. قرار است در این نشست درباره پیشنهادهای اروپا برای حفظ برجام در برابر خروج آمریکا از این توافق و بازگشت تحر‌م های ایالات متحده مذاکره شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود که اروپا برای پاسخ دادن به ایران تا اوایل تابستان فرصت دارد. ایران می‌گوید در انتظار دریافت برنامه اتحادیه اروپاست تا بر اساس آن درباره ماندن یا خروج از برجام تصمیم‌گیری کند.

آقای ظریف در حال حاضر برای همراهی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سفر اروپایی به سر می برد. قرار است آقای روحانی پس از دیدار با مقام های سوئیسی امروز عازم اتریش شود. موضوع مذاکرات چگونگی حمایت اروپا از توافق هسته ای بدون حضور آمریکاست.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، یک ماه پیش در یک سخنرانی در تهران ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام نسبت به چشم انداز همکاری با قدرت‌های اروپایی نیز ابراز بدبینی کرد و برای باقی ماندن ایران در توافق هسته‌ای شرط‌هایی گذاشت.

آقای خامنه‌ای از جمله گفت که اروپا باید با "هرگونه" تحریم علیه ایران مقابله کند، "صریح" در مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد و موضوع برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی را هم نباید مطرح کند. او گفت در صورتی که ایران برجام را بی‌فایده ارزیابی کند، فعالیت‌های اتمی تعطیل شده را از سر خواهد گرفت.

آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از بریتانیا، فرانسه و آلمان گفت: "ما بنای دعوا با اروپا نداریم اما این سه کشور نشان داده‌اند در حساسترین موارد با آمریکا همراهند. حرکت زشت فرانسه در نقش پلیس بد مذاکرات هسته‌ای و کارشکنی انگلیسی‌ها در تهیه‌ کیک زرد از این موارد بود."

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته "ما بنای دعوا با اروپا نداریم اما این سه کشور نشان داده‌اند در حساسترین موارد با آمریکا همراهند"

شرط‌های رهبر ایران برای ادامه برجام

  • اروپا "سکوت" خود در مقابل "بدعهدی" آمریکا در دو سال گذشته را جبران کند.
  • اروپا قطعنامه‌ای صادر کند و علیه آمریکا برای "نقض" قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با برجام موضع بگیرد.
  • اروپا مساله موشکی و سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نکند.
  • اروپا با "هرگونه" تحریم ایران مقابله کند و "صریح" در مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد.
  • اروپا فروش نفت ایران را تضمین کند و اگر به فروش نفت ایران ضربه خورد، آنها نفت ایران را بخرند.
  • بانک‌های اروپایی تجارت با ایران را تضمین کنند.

مقام‌های دولتی ایران در هفته‌های اخیر درباره سرنوشت برجام با توجه به نزدیک شدن زمان بازگشت تحریم‌های آمریکاهشدار داده اند. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، گفته است که "باقی ماندن ایران در برجام منوط به آن است که پنج کشور دیگر غیبت آمریکا در این توافق را جبران کنند و در برابر تحریم‌های ایالات متحده بایستند".

آقای عراقچی گفته است که "با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای توازن برجام به هم خورده و به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده است".

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که بارها برجام را "بدترین توافق تاریخ" توصیف کرده بود، در نیمه اردیبهشت امسال رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد.

او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی مجددا علیه ایران اعمال می‌شود.