ولایتی: تمایلی به مذاکره با آمریکا نداریم

ولایتی حق نشر عکس fars
Image caption آقای ولایتی در یک اندیشکده نزدیک به ولادیمیر پوتین سخن می‌گفت

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای، گفته است ایران مایل به مذاکره با آمریکا نیست.

آقای ولایتی گفت: "ایران تمایلی به مذاکره با واشنگتن ندارد."

او این مطلب را یک روز پس از آن بیان کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره مذاکره با ایران گفت: "روزی به من تلفن خواهند زد و خواهند گفت که بیایید توافقی بکنیم."

مشاور بین‌الملل رهبر ایران احتمال مذاکره با آمریکا را در باشگاه بحث والدای، که یک اندیشکده نزدیک به ولادیمیر پوتین است، رد کرده است.

آقای ولایتی، که روز پنجشنبه دیداری با آقای پوتین داشت، درباره دیدار پیش روی روسای جمهور آمریکا و روسیه، در هلسینکی، گفت انتظار ندارد این ملاقات نتیجه‌ای داشته باشد، "زیرا دونالد ترامپ نمی‌داند چه می‌خواهد."

حق نشر عکس AFP
Image caption مشاور رهبر ایران روز پنجشنبه با رئیس جمهور روسیه دیدار کرد

سفر آقای ولایتی به روسیه همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و در آستانه دیدار آقایان پوتین و ترامپ انجام شده است.

با توجه به تحولات سوریه، همزمانی سفر آقایان ولایتی و نتانیاهو به مسکو، به گمانه‌زنی‌هایی در محافل رسانه‌ای و دیپلماتیک انجامیده که از احتمال تغییر نقش ایران در سوریه می‌گویند.

علی اکبر ولایتی در اندیشکده والدای گفت: "ایران با تهدیدات آمریکا، سوریه را ترک نمی‌کند و تمایلی هم به مذاکره با این کشور ندارد. ما فقط در صورتی که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز دارند، این کشور را ترک می‌کنیم."