آیت‌الله خامنه‌ای در حضور سفرای ایران از طرح روحانی برای بستن تنگه هرمز تمجید کرد

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای با وزیر، مدیران وزارت خارجه و سفرای ایران در کشورهای خارجی دیدار کرده است

آیت‌‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران با وزیر خارجه، مدیران ارشد این وزارت‌خانه، سفرا و روسای هیات های نمایندگی ایران در خارج از کشور دیدار کرده و از گفته های حسن روحانی رئیس جمهور که تهدید به بستن تنگه هرمز کرده بود، تمجید کرده است.

آقای خامنه‌ای امروز سی ام تیر (۲۱ ژوئیه) گفته است "سخنان رئیس جمهور در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه 'اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد' سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام است".

رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران گفته "وظیفه وزارت امور خارجه پیگیری جدی اینگونه مواضع رئیس جمهور است".

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سفر اخیر خود به سوئیس در جریان دیدار با گروهی از ایرانیان مقیم این کشور گفته بود "آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید."

اظهارات آقای روحانی تهدید به بستن تنگه هرمز تعبیر شد که بخش اعظمی از نفت تولید شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس از آن عبور می کند.

پس از اظهارات رئیس جمهور ایران، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در نامه ای از گفته های او استقبال کرد و وعده داد برای اجرای سیاست هایی نظام با دولت همراه خواهد بود.

در واکنش به گفته های تهدید آمیز آقای روحانی، آمریکا گفته است که اجازه نمی دهد جریان انتقال نفت از تنگه هرمز مختل شود.

رئیس جمهور ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا از جمله تحریم هایی که بر صادرات نفت ایران اثر منفی می گذارد، این تهدید را مطرح کرده است.

قرار است تحریم های نفتی علیه ایران از نیمه پاییز، کمتر از ۴ ماه آینده، اجرایی شود. کشورهای اروپا با ارائه برنامه به ایران، خواهان ادامه توافق اتمی برجام هستند و می گویند که از منافع ایران در رفع تحریم ها حمایت می کنند و از جمله به خرید نفت صادراتی ایران ادامه خواهند داد.

آیت الله خامنه ای در اظهارات امروز خود خطاب به مدیران وزارت خارجه ایران و سفرا گفته "مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند بلکه باید کارهای فراوان لازم در داخل کشور را دنبال کرد".

او درباره آمریکا هم گفته این کشور "با اصل نظام اسلامی مشکل اساسی و مبنایی دارد".

آقای خامنه ای پیشتر در اظهاراتی از دولت خواسته بود تا برای باقی ماندن ایران در برجام از کشورهای اروپایی تضمین بگیرد که در برابر تحریم های ایالات متحده آمریکا از جمله ممنوعیت خرید نفت ایران، خواهند ایستاد.

اتحادیه اروپا و از جمله سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان که شرکای اروپایی توافق هسته ای هستند می گویند که برنامه هایی برای خنثی کردن اثر تحریم های آمریکا بر شرکت ها و افراد اروپایی مرتبط با ایران دارند.