واکنش فضای مجازی به بالاگرفتن جنگ لفظی ایران و آمریکا

جدال لفظی مقامات ایران و آمریکا حق نشر عکس Getty Images

در پی درگرفتن جدال لفظی میان روسای جمهور ایران و آمریکا، فضای شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر دوقطبی‌تر از پیش شد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در جمع سفرای ایران به آمریکا هشدار داده که "با دم شیر بازی نکند" که جنگ با ایران "مادر جنگ‌ها خواهد بود"، از آن سو هم ترامپ در توییتی با حروف بزرگ انگلیسی، مستقیما روحانی را خطاب قرار داده و گفت " هرگز و هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه بلایی سرتان خواهد آمد که کمتر کسی در تاریخ متحمل شده‌است."

چنین دیالوگ تندی میان مقامات ایران و آمریکا، در توییتر در قالب دو هشتگ بازتاب پیدا کرده است: #islamicregimemustgo (رژیم اسلامی باید برود) و #stopmeddlinginiran (مداخله در ایران را تمام کنید)

هشتگ نخست که مخالفان جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند، از دیروز تا کنون حدود ۴۱۶ هزار بار در توییتر استفاده شده و در مقابل حدود ۹۲ هزار بار، هشتگ مخالفان دخالت آمریکا در امور ایران توییت شده است. محل بیشترین توییت با این هشتگ پس از ایران، کشورهای آمریکا، بریتانیا، نروژ و کاناداست.

چرا "رژیم اسلامی باید برود"؟

در توفان توییتری که دیشب ۳۱ تیر/ ۲۲ ژوئیه برای ترند شدن هشتگ islamicregimemustgo# شکل گرفت کاربران تلاش می‌کردند دلایلشان را برای رفتن جمهوری اسلامی توییت کنند. یکی از پست‌هایی که بیشتر از بقیه ریتوییت شده را این کاربر مخالف جمهوری اسلامی نوشته است:

"دنیایی از ثروت داریم و فقیریم، جاذبه‌های توریستی داریم و منزوی هستیم، صلح‌طلبیم و زیر سایه جنگیم، با کشوری خصومت نداریم و تحریم هستیم، و خلاصه آنچه "باید" نداریم و آنچه "نباید" داریم. همه اینها بخاطر وجود ج.ا است#IslamicRegimeMustGo"

و کمپینی شکل گرفت برای ترند کردن این هشتگ:

"همانطور که قبلا گفتیم اصلاحطلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا اینبار میگیم #IslamicRegimeMustGo"

و به زبان انگلیسی و با یادآوری‌هایی آشنا برای کاربران غیرفارسی‌زبان:

ترجمه: جمهوری اسلامی ایران با گروگان‌گیری شکل گرفته و موجودیتش با این کار گره خورده. آنها دیپلمات‌های آمریکایی را ۴۴۴ روز و تفنگداران نیروی دریایی آمریکا را هم در سال ۲۰۱۶ چند روزی به گروگان گرفتند. آنها چهل سال است که تمام یک ملت را به گروگان گرفته‌اند. حالا مردم ایران می‌گویند رژیم اسلامی باید برود.

توییت‌های فارسی پومپئو

در میانه این توفان توییتری، مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا که دیروز برای جمعی از ایرانیان در کالیفرنیا سخنرانی داشت، سه توییت هم به زبان فارسی کرد و از هشتگ #چهل_سال و #دزدسالاری استفاده کرد که از سوی مخالفان جمهوری اسلامی در این توفان توییتری استفاده شده است:

"پس از #چهل_سال بیداد، مردم پر افتخار ایران درمورد سوء استفاده های حکومتشان ساکت نمی نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند. من پیامی برای #مردم_ایران دارم: ایالات متحده صدای شما را می شنود. ایالات متحده از شما حمایت می کند. #ایالات_متحده با شماست."

کاربرانی که با عنوان «برانداز» در توییتر فعالیت می‌کنند با استقبال از این توییت‌های فارسی می‌گویند "ما حرف‌های مقامات آمریکایی را تکرار نمی‌کنیم بلکه آنها حالا صدای ما را می‌شنوند"

"دخالت آمریکا نه، تغییرات از داخل آری"

از آنسو کاربران مخالف موضع اخیر مقامات آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، هشتگ #stopmeddlinginIran را راه انداختند. فراوانی استفاده از این هشتگ پس از ایران، در کانادا، آمریکا و اتریش است.

کاربران با این هشتگ به سابقه روابط نه چندان گرم ایران و آمریکا می‌پردازد و وقایع تاثیرگذاری همچون کودتای ۲۸ مرداد، جهت‌گیری‌های آمریکا در جنگ ایران و عراق و خروج آمریکا از برجام و تاکید بر تغییر از داخل و نه دخالت خارجی:

"دخالت در براندازی دولت مصدق. خبرداشتن و حتی حمایت از حمله‌های شیمیایی. حمله به سکوهای نفتی ایران. غرق کردن چند ناو ایرانی. سرنگونی ایرباس. تروریسم اقتصادی با تحریم‌های کمرشکن. بلوکه اموال ایران. بالا کشیدن دارایی‌ها به بهانه‌هایی مثل یازده سپتامبر! نقض برجام #StopMeddlingInIran"

"می‌دانید چرا هیچ خطر کودتایی آمریکا را تهدید نمیکند؟ چون ایالات متحده در خاک آمریکا سفارتخانه‌ای ندارد! #StopMeddlingInIran"

این کاربر سابقه دخالت‌های نظامی اخیر آمریکا در کشورها را ردیف کرده و تحلیل کرده که همگی به دلایل دروغین بوده و در مورد ایران هم همین طور خواهد بود:

Ghousia‏ @yeldazahra

و سایه سنگین تناظرسازی‌ها با عراق و سوریه:

ترجمه: نمی‌گذاریم آنچه جلوی چشممان بر سر سوریه آوردند برای ایران هم تکرار شود.

سکوت توییتری دولت ایران، اتفاق یا استراتژی؟

مقامات رسمی ایران که در شبکه‌های اجتماعی به زبان انگلیسی فعال هستند انگشت‌شمارند. یکی از حساب‌های کاربری در توییتر که روان و حرفه‌ای توییت می‌کند مربوط به جواد ظریف، وزیرخارجه ایران است که تا زمان نگارش این گزارش سکوت اختیار کرده است. وقتی آمریکا رئیس‌جمهوری دارد که از توییتر به مثابه یک تریبون از جمله برای مخاطب قرار دادن مستقیم مقامات ایران استفاده می‌کند و وزیرخارجه‌اش به فارسی توییت می‌کند؛ می‌توان گفت جنگ هشتگ‌ها دست‌کم از نظر وارد گود شدن ستاره‌های فوق‌سنگین از نظر تصدی پست‌های رسمی دولتی، تا کنون جنگی نابرابر بوده است. این در حالی است که نام روحانی به انگلیسی و هشتگ #rouhani با اشاره به جنگ لفظی او و ترامپ امروز از سوی کاربران عمدتاً غیرایرانی، بیش از صد هزار بار توییت شده است.

در غیاب واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از مقامات رسمی همسنگ مقاماتی چون ترامپ و پومپئو، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان وزیرخارجه آمریکا در میان ایرانیان در ایالت کالیفرنیا گفته است: "سخنرانی مزورانه و سخیف وزیر خارجه آمریکا در این جمع که صرفا یک اقدام ابزاری و تبلیغاتی بود، بیش از همیشه نشانگر درماندگی بی حد و حصر دولت آمریکا در شرایط پس از خروج غیرقانونی این کشور از برجام و عدم دستیابی به اهداف خود از این اقدام یک سویه و نابخردانه و انزوای جهانی ناشی از آن است."

شکایت از ترامپ به توییتر

تعدادی از کاربران توییتر که مخالف ترامپ هستند توییت او خطاب به روحانی را به عنوان مصداق "تهدید" به توییتر گزارش کرده‌اند:

"طبق قوانین توییتر خیلی راحت می‌شه توییت ترامپ رو به خاطر تهدید به خشونت «ریپورت» کرد. امتحان کنیم، شاید جواب داد. #ریتوییت"