جمع‌آوری محدود داروی والزارتان از بازار ایران

pharmacy حق نشر عکس Getty Images

داروی ضد فشار خون والزارتان (والسارتان، دیووان) که با استفاده از مواد اولیه تولیدی یک شرکت داروسازی چینی به نام ججیانگ هوآهی ساخته شده از بازار بیش از ٢٣ کشور جمع‌آوری شده است. در میان آنها شماری از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم دیده می‌شود (۱۸ کشور اروپایی، آمریکا، کانادا، بحرین، مالت و بنگلادش).

در ایران هم به گفته سازمان غذا و دارو هفت شرکت از حدود سی شرکتی که این دارو را وارد بازار ایران می‌کنند از مواد اولیه چینی استفاده کرده بودند که این داروها جمع‌آوری شده‌اند. داروی یک شرکت خارجی هم از بازار جمع شده است.

به گفته مقامات بهداشتی ایران داروی والزارتان حدود شصت درصد داروهای فشار خون بازار ایران را تشکیل می‌دهد. در سال ١٣٩٥ حدود ٢٨٤ میلیون قرص و کپسول حاوی والزارتان در بازار ایران عرضه شده است.

چرا والزارتان جمع شد؟

علت جمع‌آوری این دارو این است که در ماده اولیه‌ای که شرکت چینی تولید می‌کند نوعی ترکیب وجود دارد که تحقیقات نشان داده در حیوانات آزمایشگاهی می‌تواند سرطان‌زا باشد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران، هفت شرکت داخلی مورد نظر را شرکت‌های حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آوه سینا، پورسینا و دکتر عبیدی معرفی کرده است.

حدود ٣٧ درصد داروی والزارتان در ایران را این هفت شرکت وارد بازار می‌کنند.

به گفته سازمان غذا و دارو، ایران از چین دارو وارد نمی‌کند اما مواد اولیه دارو را وارد می‌کند. یک چهارم مواد اولیه داروی وارداتی از چین است.

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران اخیرا مسئله واردات داروی چینی را بررسی کرد و اعلام سازمان غذا و دارو را تایید کرد. قرار شده سازمان غذا و دارو گزارشی تهیه کند که از کدام شرکت‌های دارویی چینی و به چه میزان دارو وارد شده است.

توصیه به بیمارانی که داروی والزارتان مصرف می کنند

  • اگر از قبل دارو دارند و دارویشان تولید یکی از هفت شرکت اعلام شده است از مصرف آن خودداری و بلافاصله با داروخانه یا پزشک مشورت کنند. از قطع کردن داروی فشار خون بدون مشورت با پزشک باید پرهیز کرد.
  • اگر مطمئن نیستند دارو تولید چه شرکتی است بهتر است به داروخانه مراجعه کنند
  • با توجه به جمع‌آوری داروی ناسالم، خرید والزارتان از داروخانه نباید خطری داشته باشد
  • کسانی که مایل به تغییر دارو هستند باید با پزشک خود مشورت کنند

آیا کسانی که از این دارو استفاده کرده‌اند در خطر سرطان هستند؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. نخست آن که ناخالصی این دارو که ایجاد سرطان می‌کنند در تحقیق روی حیوانات شناسایی شده و معلوم نیست در مورد انسان هم همین باشد.

دوم آن که برای تحقیقات آزمایشگاهی از دوزهای بالای دارو استفاده می‌شود که این در مورد بیماران صادق نیست. بنابراین به نظر کارشناسان چنین خطری "قابل‌ توجه نیست."

در ایران دارویی وجود دارد که ترکیبی از آملودیپین یا هیدروکلروتیازید با والزارتان است، اما این دارو را شرکت‌هایی وارد بازار ایران می‌کنند که در بین هفت شرکت مزبور نیستند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چشم‌انداز بازار دارو در ایران در پی خروج آمریکا از برجام

موضوعات مرتبط