قیمت سکه به مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نزدیک شد

سکه حق نشر عکس AFP

براساس گزارش‌ها از بازار طلای تهران، قیمت سکه در معاملات امروز سه‌شنبه (دوم مرداد ماه) به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نزدیک شده است.

خبرگزاری تسنیم قیمت هر سکه طرح جدید (امامی) را در معاملات بعدازظهر امروز ۳ میلیون و ۴۸۲ هزار تومان اعلام کرده؛ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اما قیمت سکه را ۳ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان اعلام کرده.

بر این اساس قیمت سکه بیش از ۷۰۰ هزار تومان در یک ماه افزایش داشته است.

اوایل تیر ماه سال گذشته (۱۳۹۶) تمام سکه طلا (طرح جدید) بیش از یک میلیون و و دویست هزار تومان بود.

افزایش قیمت سکه و ارز در بازار ایران با آغاز هفته جاری (شنبه) شروع شد؛ زمانی که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در حضور نمایندگان آمریکایی‌های ایرانی‌تبار سخنرانی کرد.

پس از آن، تهدید لفظی حسن روحانی و دونالد ترامپ هم به افزایش مجدد قیمت سکه و ارز در ایران دامن زد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تحریم مبادلات دلاری و خرید و فروش طلا و سایر فلزات گرانبها از حدود دو هفته دیگر آغاز می شود.

بعضی از فعالان بازار طلا و سکه "افزایش لحظه‌ای" قیمت سکه در بازار را به افزایش نرخ ارز و تقاضای بالا نسبت داده‌اند.

محمد کشتی آرای، از اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است: "اتفاقاتی که به صورت فراگیر در جامعه رخ داده جو روانی بوجود آورده و باعث شده مردم فقط به این فکر باشند که نقدینگی خود را هرچه سریع‌تر تبدیل به طلا و سکه کنند."

این در حالی است که رئیس اتحادیه طلا نظر متفاوتی در این باره دارد.

ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران گفته است: "تقاضا بسیار جزئی است و اینطور نیست که بگوییم مردم برای خرید سکه صف کشیده‌اند."

او مباحث مطرح شده در فضای مجازی درباره اظهارات روحانی و ترامپ" را عامل اصلی گرانی سکه دانسته است.

با افزایش قیمت سکه در بازار آزاد، دیروز قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار آتی سکه در بورس کالا برای تحویل دی ماه سال ۱۳۹۷ به ۴ میلیون تومان نزدیک شد.

این قیمت برای تحویل آبان ماه ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان بود.

قرارداد آتی، توافق نامه‌ای برای خرید و فروش یک دارایی در زمان معین در آینده و با قیمت مشخص است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هفته پیش مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد ایران، از دریافت مالیات بر"سود اتفاقی" از خریداران عمده سکه و ارز خبر داد

در پی جهش قیمت سکه، زمزمه‌هایی هم درباره توقف معاملات سکه آتی به گوش می‌رسید اما حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا دیروز (دوشنبه اول مرداد) به خبرگزاری خانه ملت گفت: "بورس آتی سکه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و خبر توقف طولانی مدت آن صحت ندارد."

بانک مرکزی اخیرا تعداد کل سکه‌های ثبت نام شده در طرح پیش فروش بانک مرکزی حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه اعلام کرده ولی بنظر می‌رسد تعداد زیادی از خریداران به دلیل بی‌ثبانی اقتصادی و حفظ ارزش پول اقدام به فروش سکه‌ها نکرده و تقاضا در بازار بالا رفته است.

با محدود شدن دسترسی به بازار ارز پس از اعلام دستوری ارز "تک نرخی" در اواخر فروردین امسال، عده‌ای از سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را روانه بازار طلا و سکه کردند.

هفته پیش مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد ایران، از دریافت مالیات بر"سود اتفاقی" از خریداران عمده سکه و ارز خبر داد.

آقای کرباسیان گفت سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه را شناسایی می‌کند‌ و "طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات بر سود اتفاقی هستند."

با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، قرار است از حدود دو هفته دیگر تحریم هایی که رفع شده بود، مجددا اعمال شود. تحریم مبادلات دلاری و خرید و فروش طلا و سایر فلزات گرانبها از حدود دو هفته دیگر آغاز می شود.