اعتراضات ایران؛ جو امنیتی در چند شهر

به گفته شاهدان و بنا بر تصاویری که به بی‌بی‌سی رسیده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در چند شهر ایران جو سنگین امنیتی برقرار است.

ماموران جمعه، ۱۲ مرداد در خیابان‌های کرج، تهران و شاهین شهر حضور پررنگی دارند. به گفته شاهدان، ماموران چند خیابان را در گوهردشت کرج بستند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تجمعاتی در گوهردشت کرج است.

در شاهین شهر اصفهان نیز ماموران با حضور در خیابان‌‌ها و استفاده از گاز اشک آور مانع از شکل گیری تجمع شده‌اند.

این چهارمین روز متوالی است که چند شهر ایران صحنه ناآرامی است.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در حساب توییتری خود خبر داده است "اعتراضات اخیر در شهرهای ایران را از نزدیک دنبال می‌کند و با تاکید براینکه "مسیر حرکت ایران نهایتا برعهده مردم ایران است" گفته "از صدای مردم ایران،که برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده‌است،حمایت می‌کند."

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، امروز گفته است: "دشمنان فکر می‌کنند ۵۰ تا ۲۰۰ نفر در یک جا جمع بشوند اوضاع داخل کشور به هم می‌خورد،اما بدانند از این خبرها نیست."

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد هم، دولت و مجلس را به واکنش ناکافی در قبال بحران‌ها و اعتراضات جاری متهم کرده و گفته است: "وقتی اینها تماشاچی شدند، شما مردم باید به صحنه بیایید."

او در عین حال گفته است اعتراضات نباید به صورتی باشد که "جاسوس‌های آمریکایی" از طریق آن مردم را "در برابر نظام قرار دهند."

در تصاویر منتشرشده از تهران و کرج خودروها به صورت ممتد بوق خود را به صدا درآورده‌اند و جمعیت متراکمی در خیابان حضور دارد.

شعارهای ضدحکومت و ضد روحانیون در این ویدئوها به گوش می‌رسد و معترضان خواهان پیوستن دیگران به اعتراضات هستند.

شاهدان عینی می‌گویند ماموران امنیتی با خشونت با معترضان برخورد کرده‌اند.

تصاویر نشان می‌دهد که در گوهردشت کرج در میان خیابان آتش روشن است و معترضان در کنار آن دست می‌زنند و شعار می‌دهند.

به نظر می‌رسد که معترضان چند موتور ماموران را به آتش کشیده‌اند.

به جز تهران، شاهین شهر و کرج، از شهرهای دیگر، از جمله مشهد و همدان نیز تصاویری منتشرشده که تجمعات اعتراضی را نشان می‌دهد، اما بی‌بی‌سی فارسی مستقلا نمی‌تواند اصالت آنها را تایید کند.

از قهدریجان، در استان اصفهان، ویدئوهایی منتشرشده که در آنها صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

در موج قبلی اعتراضات سراسری، در زمستان ۱۳۹۶، چند نفر از معترضان در قهدریجان کشته شدند.