تحریم‌های آمریکا؛ وزیر کار ایران می‌گوید ممکن است یک میلیون شغل از دست برود

حق نشر عکس Ilna
Image caption علی ربیعی از زمان کابینه اول حسن روحانی که پنج سال پیش تشکیل شد، وزیر کار ایران است

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران گفته است که با بازگشت تحریم های آمریکا ممکن تا یک میلیون شغل در ایران از دست برود.

آقای ربیعی درباره پیش بینی اش از اثر بازگشت تحریم ها به روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است "ما سیاست تثبیت شغل را داریم اجرا می‌کنیم. نمی‌توانم الان به شما بگویم ولی اگر ما به اصطلاح یله ول کنیم ممکن است یک میلیون شغل بریزد ولی الان کارمان این است که نگذاریم شغل بریزد".

او خودروسازی ایران را از جمله صنایع آسیب پذیر در برابر تحریم ها دانسته است.

قرار است تحریم های ایالات متحده شامل ممنوعیت مبادلات دلاری و فروش طلا از ۱۵ مرداد آغاز شود و دایره آن در ۱۳ آبان با تحریم فروش نفت ایران کامل شود.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption وزیر کار ایران خودروسازی این کشور را از جمله صنایع آسیب پذیر در برابر تحریم ها دانسته است

وزیر کار ایران در توصیف اقدامی که برای جلوگیری از بیکاری پس از بازگشت تحریم ها قرار است انجام شود گفته "امکان دارد این کار را دنبال کنیم که به‌جای پرداخت بیمه بیکاری پول بدهیم فرد در آن صنعت باقی بماند و آن صنعت سرپا بماند ولی اخراجی صورت نگیرد".

به نظر می رسد برنامه ای که آقای ربیعی به آن اشاره می کند پرداخت بخشی از حقوق افراد توسط دولت در صنایع غیردولتی است که می تواند بار مالی به هزینه های دولتی را افزایش دهد.

وزیر کار ایران گفته "در تحریم یک سری صنایع آسیب می‌بینند و ریزش نیرو دارند و یکسری شغل رشد می‌کنند. مثلا صنایع پایین‌دستی پتروشیمی رشد می‌کند، پوشاک رشد می‌کند. کفش رشد می‌کند... یک سری مشاغل هم اصلا به تحریم بی‌اعتنا هستند. مثلا در بخش کشاورزی، زعفران به تحریم بی‌اعتنا است. یعنی تحریم اثری روی آنها ندارد و همان حالت خودشان را دارند".

علی ربیعی از زمان کابینه اول حسن روحانی که پنج سال پیش تشکیل شد، وزیر کار ایران است.

مجلس ایران طرح استیضاح او را در دستور کار گذاشته و مطابق برنامه اعلام شده قرار است آقای ربیعی چهارشنبه هفته جاری (دو روز پس از شروع دور جدید تحریم ها) در مجلس حاضر و استیضاح شود.

مجلس ایران یک بار دیگر هم آقای ربیعی را قبل از عید نوروز (کمتر از ۶ ماه پیش) استیضاح کرده بود اما او موفق شد با قانع کردن نمایندگان به وزارت خود ادامه دهد.