محمد حبیبی، فعال جنبش صنفی معلمان ایران به بیش از هفت سال حبس محکوم شد

محمد حبیبی حق نشر عکس Social media

محمد حبیبی، از چهره‌های فعال در جنبش صنفی معلمان ایران، به جرم "اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی"، "تبلیغ نظام" و "اخلال در نظم" به زندان، شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی و ممنوع‌الخروجی محکوم شده است.

امیر رئیسیان، وکیل آقای حبیبی، به ایسنا گفته است که او در مجموع به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم شده که با توجه به قوانین ایران باید هفت سال و شش ماه را در زندان سپری کند.

آقای حبیبی همچنین "به عنوان مجازات تکمیلی" به تحمل ۷۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین ممنوعیت خروج از ایران محکوم شده است.

آقای رئیسیان گفته است به حکم صادرشده برای موکلش اعتراض خواهد کرد.

محمد حبیبی عضو کانون معلمان ایران بوده است.

او در اسفند ماه مقابل مدرسه محل تدریسش بازداشت شد و به گفته کانون صنفی معلمان، ماموران با خشونت او را به خانه‌اش بردند تا وسایلش را تفتیش کنند.

حق نشر عکس Social media
Image caption معلمان ایران در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت دستمزد و شرایط استخدامی و همچنین سیاست‌های حاکم بر آموزش و پرورش، تجمع کرده‌اند

کانون صنفی معلمان در اعتراض به بازداشت آقای حبیبی در بیانیه‌ای گفت: "اینان نه درکی از تاریخ دارند و نه از روند جاری امور می آموزند. بی توجه به حوادث اخیر و تحولاتی که در بطن جامعه در جریان است، همچنان در مدار بسته سرکوب دور باطل می‌زنند."

آقای حبیبی به "تداوم روند پولی کردن و کالایی شدن آموزش" در ایران، برخلاف اصل تامین آموزش رایگان، معترض بود.

جنبش معلمان ایران در سال‌های اخیر بارها تجمعات بزرگ همزمان در شهرهای مختلف را ترتیب داده است.

چندین نفر از چهره‌های فعال در جنبش معلمان، مثل محمود بهشتی، اسماعیل عبدی و رسول بداقی، برای فعالیت‌های صنفی‌شان به زندان محکوم شده‌اند.

فعالیت اتحادیه و سندیکاهای صنفی مستقل در ایران با برخوردهای شدید قضایی و امنیتی همراه بوده است.