دادستان کرج از 'کشته شدن یک نفر' در اعتراضات اخیر خبر داد

حاجی‌رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج، از "کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله در جریان اعتراضات اخیر در گوهردشت کرج" خبر داد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای شاکرمی گزارش داد که "در اثر شلیک گلوله از سوی تجمع کنندگان، جوانی که بین آنها بوده از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شده است."

او همچنین از "مجروح شدن سه نفر از نیروهای پلیس با سنگ و چاقو" خبر داد.

خبرگزاری فارس پیشتر گزارش کرده بود که این جوان از داخل یک خودرو پژو ۲۰۶ هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

گوهردشت کرج، برای چندین شب متوالی شاهد تظاهرات و تجمع معترضان به گرانی و مشکلات اقتصادی بوده است.

در تصاویر منتشر شده از گوهردشت کرج، معترضان علیه گرانی و همچنین مسئولان جمهوری اسلامی شعار می‌دادند.

حق نشر عکس ugc
Image caption شب گذشته پلیس از اجرای محدودیت‌های ترافیکی در برخی از محله‌های گوهردشت کرج خبر داده است؛عکس از یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی

شب گذشته (شنبه ۱۳ مرداد) رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج از اجرای "محدودیت ترافیکی" در مسیرهای منتهی به گوهردشت کرج خبر داد و اعلام کرد که "تردد وسایل نقلیه از ساعت ۶ بعدازظهر در مسیرهای منتهی به فلکه اول رجایی شهر ممنوع است."

در جریان اعتراض‌ها در برخی شهرهای ایران، ماموران حکومت گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند تا مانع تجمع معترضان شوند. از سوی دیگر پلیس ایران گزارش داده که معترضان در گوهردشت یک دستگاه موتور پلیس را به آتش کشیده‌اند.

دور تازه اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف ایران در پی سقوط ارزش ریال، افزایش قیمت ارزهای خارجی و طلا و گرانی به راه افتاده است.

ویدئوهای دریافتی از تظاهرات نشان می‌د‌هد که در جریان درگیری نیروهای انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

درباره تعداد بازداشت‌ها خبری منتشر نشده است. خبرگزاری فارس از بازداشت دستکم ۲۰ نفر در کرج خبر داده است.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار در ایران روز گذشته در توییتی نوشت که عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی در ایران که به خاطر مرگ دخترش به مرخصی آمده، به او گفته که هنگام خارج شدن از زندان شاهد خانواده‌های زیادی بوده که در مقابل زندان تجمع کرده بودند.

خانم بنی یعقوب به نقل از آقای سلطانی نوشته: "امروزصبح از در زندان که بیرون آمدم خانواده های زندانی‌های تظاهرات تهران را دیدم، زیاد بودند،باید پنجاه شصت نفرشان در اوین باشند. در باره شان اطلاع رسانی کنید"