پومپئو در آستانه بازگشت تحریم‌ها: شواهدی از تغییر رفتار ایران نمی‌بینیم

پومپئو حق نشر عکس Getty Images

درحالی که اجرای بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران با خروج دولت ترامپ از برجام به زودی از سرگرفته می شود، وزیر خارجه این کشور می گوید هنوز شواهدی از تمایل ایران به تغییر رفتار نمی بیند.

او همچنین در توییتی نسبت به گزارش ها از خشونت علیه معترضان در ایران ابراز نگرانی کرد.

مایک پومپئو گفت که دولت دونالد ترامپ، که در ماه مه از توافق اتمی ایران و گروه پنج به علاوه یک خارج شد، حاضر است از مرحله تحریم ها بگذرد اما این نیازمند "تغییرات خیلی بزرگی" از طرف ایران است.

او که از یک سفر سه روزه به جنوب شرقی آسیا برمی گشت در هواپیما به خبرنگاران گفت: "ما امیدواریم که بتوانیم راهی برای عبور از این مرحله پیدا کنیم اما این نیازمند تغییرات خیلی بزرگی از سوی رژیم ایران خواهد بود. آنها باید مثل یک کشور عادی رفتار کنند. این درخواست ماست. خیلی ساده است."

او همچنین گفت: "... فکر می کنم رئیس جمهور همین امروز صبح گفت که خوشحالیم صحبت کنیم، اگر شرایط مناسبی فراهم شود که به نتیجه خوبی بیانجامد، شاید این مسیری باشد که آنها حاضر باشند در آن قدم بگذارند اما امروز شواهدی از آرزوی آنها برای تغییر رفتار دیده نمی شود."

آقای پومپئو اعلام کرد جزئیات برقراری مجدد مرحله نخست تحریم های ایران دوشنبه به وسیله کاخ سفید اعلام خواهد شد.

دور نخست تحریم ها که شامل فلزات گرانبها و صنعت خودروسازی است از ساعت چهار صبح سه شنبه به وقت گرینویچ به اجرا گذاشته می شود. این تحریم ها همچنین بانک ها را از فروش دلار به ایران منع می کند و صدور فرش ایران را هم هدف می گیرد.

مایک پمپئو همچنین با اشاره به اعتراض های روزهای اخیر در ایران گفت: "مردم ایران ناراضی هستند و این نارضایتی از آمریکا نیست بلکه از حکومت خودشان است."

به گفته او این نارضایتی از بابت عدم تحقق وعده های اقتصادی حکومت است.

آقای پمپئو گفت موضع دونالد ترامپ در این باره روشن است و آن این است که مردم ایران باید نقش مهمی در انتخاب رهبران خود داشته باشند.

او ساعتی بعد از این سخنان در توییتی نوشت: "ما عمیقا نگران گزارش ها درباره خشونت رژیم ایران علیه شهروندان غیرمسلح هستیم. آمریکا از حق مردم ایران برای اعتراض علیه فساد و سرکوب رژیم، بدون ترس از تلافی جویی حمایت می کند. ما از رژیم ایران می خواهیم به حقوق انسانی مردم خود احترام بگذارد."

چندین شهر ایران از اواسط هفته پیش شاهد اعتراضات ضدحکومتی بوده است که از جمله برای چند روز در گوهردشت کرج انجام شد.

در تازه ترین اعتراض ها، روز یکشنبه ۱۴ مرداد ویدئوهایی از تجمع اعتراضی در شهر کازرون در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در آن معترضان شعار "بی شرف، بی شرف" سر می دهند.

حاجی‌رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج، روز یکشنبه از "کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله در جریان اعتراضات اخیر در گوهردشت کرج" خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است دادستان کرج "تجمع کنندگان" را مسئول تیراندازی معرفی کرد.

در جریان اعتراض‌ در شهرهای مختلف، ماموران با شلیک گاز اشک‌آور سعی کرده اند مانع تجمع معترضان شوند. از سوی دیگر پلیس ایران گزارش داده که معترضان در گوهردشت یک دستگاه موتور پلیس را به آتش کشیدند.

دور تازه اعتراضات خیابانی در پی سقوط ارزش ریال، افزایش قیمت ارزهای خارجی و طلا و گرانی شروع شد. این اعترضات از جمله در تهران، مشهد، همدان، اصفهان و شیراز گزارش شده است.