دیپلمات‌های ایران در سفارت سوئیس در ریاض مستقر می‌شوند

حق نشر عکس Tasnim
Image caption زائران ایرانی سفر به عربستان سعودی برای مراسم حج را آغاز کرده اند

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که عربستان سعودی برای دیپلمات های ایران ویزا صادر کرده و دیپلمات های این کشور به زودی برای انجام امور کنسولی راهی این کشور می‌شوند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، ماموران ایرانی در سفارت سوئیس در ریاض پایتخت عربستان سعودی مستقر خواهند شد.

پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، عربستان کارکنان خود از ایران را فراخواند و روابط سیاسی و اقتصادی خود با جمهوری اسلامی را به طور کامل قطع کرد. این حمله در جریان تظاهراتی در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقرالنمر، روحانی شیعه سعودی در عربستان صورت گرفته بود.

به دنبال قطع روابط عربستان با ایران و از دست رفتن امید به از سرگیری سریع روابط دجانبه، دو کشور سوئیس را حافظ منافع خود در تهران و ریاض معرفی کرده‌اند.

صدور ویزای دیپلمات‌های ایرانی برای انجام امور کنسولی در آستانه برگزاری مراسم سالانه حج صورت می‌گیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان به اعدام یک روحانی شیعه سعوی، در دی ماه ۱۳۹۴ به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر از اعزام یک گروه ۱۰ نفره به عربستان برای انجام امور کنسولی خبر داده و گفته بود "ما تمایل داشتیم که این تیم در سفارت کار خود را انجام دهد اما در نهایت تصمیم بر این شد که در بعثه اقدام کنند".

بعثه، مقر استقرار هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به حج که زیرنظر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.

درباره وضعیت دفتر حافظ منافع عربستان سعودی در تهران و زمان آغاز به کار احتمالی آن هنوز گزارشی منتشر نشده است.

ایران و عربستان یکدیگر را به دخالت در امور سوریه و یمن و تضعیف امنیت منطقه متهم می‌کنند. عربستان از زمان آغاز سلطنت ملک سلمان پادشاه جدید این کشور، انتقادات صریح و کم سابقه‌ای از ایران مطرح می‌کند و به خصوص ولیعهد عربستان از منتقدان حکومت ایران بوده است.

عربستان از جمله کشورهایی است که از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق اتمی با ایران و بازگشت تحریم‌های پیشین علیه جمهوری اسلامی که از امروز از سرگرفته شده، حمایت کرده است.

یک روز پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک گفت و گوی رادیو تلویزیونی که از شبکه‌های رسمی ایران پخش شد بدون نام بردن از عربستان سعودی گفت که کشورش علاقمند به رفع اختلافات و بهبود روابط با همسایگان در منطقه خلیج فارس است.