ظریف: تا جایی که می‌دانم مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا جریان ندارد

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران مذاکره با آمریکا را تابو نمی‌داند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است "تا جایی که او در جریان است" در حال حاضر گفت‌و‌گویی میان ایران و آمریکا جریان ندارد.

اخیرا برخی منابع از گفت‌و‌گو میان ایران و آمریکا با میانجیگری برخی کشورها و حتی دیدار مقام‌های دو کشور خبر داده‌ بودند.

آقای ظریف در مصاحبه با روزنامه ایران گفته است اگر مذاکره‌ای هم میان ایران و آمریکا انجام شده باشد، "من خبر ندارم."

وزیر امور خارجه ایران مذاکره با آمریکا را تابو ندانسته اما مشکل اصلی را اطمینان به این مذاکرات دانسته است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین امروز چهارشنبه، ۱۷ مرداد با متهم کردن آمریکا به بی‌صداقتی گفته است آمریکایی‌ها "باید به وضوح نشان دهند که بی‌اعتمادی‌هایی را که طی سال‌ها و دهه‌ها ایجاد کرده‌اند چگونه می‌خواهند جبران کنند."

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه ایران، از مطرح شدن پیشنهادهای میانجیگری میان ایران و آمریکا از سوی برخی کشورها از جمله عمان و سوئیس خبر داده و طرح چنین پیشنهادهایی را "طبیعی" خوانده است.

آقای ظریف گفته است این‌که گفت‌و‌گوهای مستقیمی بین ایران و آمریکا جریان دارد یا این‌که پیام‌هایی در این زمینه رد و بدل شده است "تا جایی که من اطلاع دارم چنین اتفاقی نیفتاده است و فکر می‌کنم اطلاعات من هم خیلی بد نباشد."

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) خارج کرده، گفته است حاضر است با همتای ایرانی خود "بدون هیچ شرطی" دیدار کند.

آقای ترامپ گفته است آمریکا، آماده مذاکره برای یک "توافق خوب" است. اما حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران مذاکره همزمان با تحریم را بی‌معنا دانسته و طرح چنین مساله‌ای را راه انداختن جنگ روانی علیه کشورش خوانده است.

"فشارهای روانی آمریکا بر ما اثر کرده"

آقای ظریف در مصاحبه با روزنامه ایران گفته است جنگ تبلیغاتی روانی و اقتصادی آمریکا در ماه‌های گذشته در جامعه اثر کرده است. آقای ظریف گفته است شاخص‌های اقتصادی ایران "بسیار بهتر" از وضعی است که در بازار حاکم است.

اخیرا قیمت دلار آمریکا در ایران رکورد شکست و بهای آن از ۱۱هزار تومان گذشت اگرچه طی روزهای اخیر سقوط ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا متوقف شده و بهای دلار کاهش یافته است.

آقای ظریف گفته است آنچه در بازار جریان پیدا کرده، "به خاطر عدم اطمینان به آینده" است و این عدم اطمینان "همان چیزی است که آمریکایی‌ها با ایجاد التهاب به آن دامن می‌زنند.

دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز گذشته (هفت اوت) اعمال شده و تحریم‌ها در این مرحله شامل مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری می‌شود.

بسیاری از کشورها از جمله اتحادیه اروپا، چین، روسیه، هند و ترکیه با تحریم ایران مخالف هستند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تلاش خود را می‌کند تا ایران از برجام خارج نشود. او گفته است این اتحادیه خواهان آن است تا ایران از "مزایای اقتصادی توافق بهره‌مند باشد."

وزیر امور خارجه ایران گفته است در سفرهای اخیر خود به این نتیجه رسیده که اروپایی‌ها نه تنها در داخل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام کار می‌کنند بلکه خارج از اتحادیه هم کارهای گسترده‌ای انجام داده‌اند.

آقای ظریف افزوده است که اروپایی‌ها جداگانه و تک به تک با کشورها صحبت کرده‌اند که خرید نفت خود را از ایران افزایش دهند یا از برخی کشورهایی که تاکنون خریدار نفت ایران نبوده‌اند، خواسته‌اند از ایران نفت بخرند. او نگفته منظورش چه کشورهایی هستند.

وزیر امور خارجه ایران گفته است اگرچه اقدامات اروپایی‌ها "در حد انتظار" کشورش نبوده اما این اتحادیه "در جهت صحیحی" حرکت کرده است.