رئیس پلیس تهران: ۸۵۰ نفر در پرونده تخلفات مرتبط با ارز و سکه احضار شدند

سرتیپ حسین رحیمی فرمانده پلیس پایتخت ایران است حق نشر عکس Fars
Image caption سرتیپ حسین رحیمی فرمانده پلیس پایتخت ایران است

سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت ایران، از "احضار ۸۵۰ نفر در پرونده های تخلفات مرتبط با ارز و سکه" به پلیس خبر داده است.

آقای رحیمی امروز ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) گفته است "رسیدگی به پرونده های تخلفات ارز و سکه در نیروی انتظامی با قاطعیت ادامه دارد".

با شدت گرفتن مشکلات اقتصادی در ایران از جمله بحران افزایش قیمت دلار و سکه طلا برخی از مقام های ایرانی این وضعیت را به اقدامات فعالان اقتصادی در بازار سکه و ارز نسبت داده‌اند.

از جمله مقام های قوه قضائیه ایران پیش از این گفته بودند که در طرح پیش فروش سکه بانک مرکزی پنجاه نفر در مجموع ۳۸۰ هزار سکه طلا خریده‌اند. گفته شده که یکی از این افراد بیش از ۳۸ هزار قطع سکه خریده که البته به خودی خود غیرقانونی نیست.

در هفته‌های اخیر هم در رسانه های ایران اخباری متعدد در مورد تخلفات ارزی شرکت های وارد کننده کالا منتشر شده است. بر اساس این گزارش ها تعدادی از شرکت هایی که برای واردات کالاهای ضروری ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند، این ارز را به مصارفی دیگر رسانده اند و از جمله آن را با قیمت آزاد در بازار فروخته اند.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption برخی از وکلای دادگستری و دست کم یک نماینده مجلس ایران درخواست های مطرح شده از سوی صادق لاریجانی از آیت الله خامنه ای را "دور زدن مجلس" و قانونگذاری خارج از پارلمان خوانده اند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران هم در زمان اعلام سیاست های ارزی جدید دولت و عرضه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی خرید و فروش ارز را از اواخر فروردین ماه "قاچاق" اعلام شده که با تغییر سیاست دولت این اقدام دیگر از اواسط مرداد ماه بود جرم محسوب نخواهد شد.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران پیش از این "اخلالگران اقتصادی" را به تهدید به اعدام کرده بود. آقای لاریجانی اخیرا در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران خواستار حذف برخی "تشریفات قضایی" برای برپایی دادگاه های رسیدگی به متهمان "اخلال اقتصادی" شده و آقای خامنه ای هم با این درخواست موافقت کرده است.

رئیس قوه قضائیه ایران در این نامه خواستار ممنوع شدن "هرگونه تعلیق و تخفیف" در ارتباط با محکومان پرونده های اقتصادی حذف تجدیدنظر خواهی به غیر از احکام اعدام شده است.

آقای لاریجانی همچنین پیشنهاد کرده بود شعبی ویژه از دادگاه انقلاب با ترکیب "سه نفر قاضی با حداقل ۲۰ سال سابقه قضایی"، رسیدگی اختصاصی به چنین پرونده‌هایی را بر عهده بگیرند.

رهبر ایران که با پیشنهادهای صادق لاریجانی موافقت کرده یک روز پیش از این در یک سخنرانی در تهران خواستار مقابله با "فساد اقتصادی" شده و گفته در جریان اقدامات قوه قضائیه "بعضی‌ها ممکن است اعدامی باشند و بعضی ممکن است حبسی باشند. بنده نوشته‌ام مقابله باید عادلانه و بادقت انجام شود".

برخی از وکلای دادگستری و دست کم یک نماینده مجلس ایران (علی مطهری) درخواست های مطرح شده از سوی صادق لاریجانی و تایید آن از سوی آیت الله خامنه‌ای را "دور زدن مجلس" و قانونگذاری خارج از پارلمان خوانده اند.